TDC anker afgørelse om åbning af YouSee-nettet

IT- og Telestyrelsens afgørelse fra december er for omfattende, lyder det fra YouSees topchef.

Artikel top billede

"Efter vores opfattelse har IT- og Telestyrelsen ikke hjemmel til at inddrage de foreningsejede net i afgørelsen," siger administrerende direktør Niels Breining fra YouSee. Foto: Ulrik Jantzen.

TDC skal give fremmede udbydere af internet adgang til YouSee-kabelnettet.

Det var essensen af en afgørelse, som IT- og Telestyrelsen traf kort før jul.

Men administrerende direktør Niels Breining fra YouSee melder nu, at TDC og YouSee anker dommen.

"Vi har anket, fordi vi har brug for at få en klar afgørelse af, i hvilken udstrækning de foreningsejede antennenet er omfattet af indgrebet. Afgørelsen er alt for uklar på det punkt, og nogle af formuleringerne giver indtryk af, at IT- og Telestyrelsen reelt har ønsket en vidtgående inddragelse af disse net, uden at ville eller kunne skrive det direkte. Det giver en uacceptabel usikkerhed for både TDC og ejerne af de foreningsejede net. Vi har brug for klar besked om, hvor vi står," skriver Niels Breining.

YouSee har i dag 1,2 millioner kunder, og cirka halvdelen af disse er at finde i de privatejede antenneforeninger, hvor TDC leverer tjenester. Disse antenneforeninger bør ifølge TDC ikke omfattes af afgørelsen fra IT- og Telestyrelsen.

"Efter vores opfattelse har IT- og Telestyrelsen ikke hjemmel til at inddrage de foreningsejede net i afgørelsen, for det vil nærmest være at sidestille med ekspropriation af privat ejendom. Som afgørelsen er formuleret, skaber det unødvendig usikkerhed både for vores foreningskunder og for TDC og YouSee som virksomhed, så hellere tage den diskussion nu frem for at vente," lyder det fra Niels Breining.

Telenor vil gerne ind

IT- og Telestyrelsen finder det nødvendigt, at TDC skal åbne sin kabelinfrastruktur, fordi selskabet potentielt kan forsømme at opgradere kobberet i de husstande, hvor selskabet også leverer bredbånd via kabel.

Det var dog en tanke, som TDC's øverste chef, Henrik Poulsen, allerede afviste ved sidste års generalforsamling.

"Jeg kan kun sige, at det ikke er den måde, vi udbygger vores infrastruktur på," sagde han i marts sidste år.

Et af de selskaber, der har udtrykt interesse for at komme ind i TDC's kabelnet, er Telenor.

"Det ligger ligesom i kortene, at vi er interesserede," fortalte regulatorisk chef Nicholai Kramer-Pfeiffer fra Telenor til Computerworld for to uger siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura