Telenor vil ind i TDC's YouSee-kabelnet

Teleselskabet Telenor vil gerne tilbyde bredbånd i TDC's kabelnet. Men der kan gå halvandet år, inden det sker.

Artikel top billede

Regulatorisk chef Nicholai Kramer-Pfeiffer fra Telenor er umiddelbart positiv over for IT- og Telestyrelsens afgørelse fra december. Foto: Cybercity/Telenor.

Der er udsigt til, at TDC skal åbne sit YouSee-kabelnet for fremmede bredbåndsudbydere, hvis der er interesse for det. Det er konsekvensen af en afgørelse, som IT- og Telestyrelsen fremlagde kort før jul.

Afgørelsen vækker glæde hos Telenor, der i forvejen leverer ADSL-bredbånd i TDC's faste telefonnet.

Telenor har igennem længere tid udtrykt interesse for at levere bredbånd i det TDC-ejede kabelnet. Og nu ser det ud til, at selskabet også vil henvende sig til TDC for at bede om adgang.

"Det ligger ligesom i kortene, at vi er interesserede. Den første kunde bestiller vi først den dag, hvor det giver mening. Vi bliver nødt til at kende vores vilkår, men dialogen indleder vi med TDC," siger regulatorisk chef Nicholai Kramer-Pfeiffer fra Telenor.

TDC bliver først forpligtet til at åbne nettet et halvt år efter, at der er sendt en officiel anmodning til selskabet. Sådan en har Telenor ikke afsendt.

"Det er kutyme, at man tager en snak med TDC for at drøfte vilkår," fortæller Nicholai Kramer-Pfeiffer.

Han kan på nuværende tidspunkt ikke sige, hvornår denne dialog bliver indledt.

Kan gå halvandet år

Der kan dog gå op til halvandet år, inden der kommer fremmede udbydere ind i TDC's kabelnet. I hvert fald hvis en fremmed udbyder skal afvente en prismodel fra IT- og Telestyrelsen.

Således oplyser kontorchef Filip Sundram fra IT- og Telestyrelsen, at styrelsen skal bruge cirka et år til at beregne og vurdere, hvad det skal koste for fremmede udbydere at komme ind i kabelnettet.

Prisen afhænger blandt andet af, hvad det koster for TDC at omstille sit net, så der bliver plads til fremmede teleselskaber i YouSee-nettet. Den udgift er umiddelbart vurderet til et tocifret-millionbeløb, fortæller Filip Sundram.

Når beregningen er på plads, kan eksempelvis Telenor melde, om selskabet ønsker at tilbyde bredbånd i TDC's kabelnet. Siger Telenor ja, har TDC op til et halvt år til at klargøre sit net til en fremmed udbyder.

Stofa venter i kulissen

Et andet selskab, der kunne være oplagt som bredbåndsleverandør i YouSee-nettet, er Telia-ejede Stofa. Her afventer bredbånds- og tv-udbyderen indtil videre situationen.

"Den dag, hvor der ligger nogle mere håndfaste ting på bordet, vil vi tage en runde i Stofa på det, men det er ikke det, der ligger først for," fortæller kommunikationschef Jesper Maack fra Stofa.

IT- og Telestyrelsens regulering omfatter kun bredbånd i YouSee-kabelnettet. Det vil sige, at det ikke bliver muligt for fremmede tv-udbydere at komme ind, med mindre det sker via ip-tv.

Computerworld har også talt med YouSees pressechef, Ib Konrad Jensen. Han fortæller, at YouSee endnu ikke har besluttet, om selskabet anker afgørelsen fra styrelsen.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank