Sharp og Samsung indgår forlig om LCD-patentsager

En fortrolig aftale sætter nu punktum for flere års juridiske tovtrækkeri.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sharp og Samsung har nu afsluttet næsten tre års juridisk tovtrækkeri over patenter på LCD-paneler og -moduler med en aftale, der sætter punktum for alle igangværende sager, oplyser de to virksomheder i dag, mandag.

Begge virksomheder afviser dog at afsløre flere detaljer om aftalen.

"Vi har en fortrolig aftale, men vi kan afsløre, at disse vilkår vil være til Sharps fordel," siger Miyuki Nakayama, der er Sharps talskvinde i Tokyo.

De to virksomheders uenigheder begyndte i august 2007, da Sharp indgav et søgsmål til den amerikanske distriktsdomstol for det østlige distrikt i Texas, der hævdede, at LCD-moduler fremstillet af Samsung samt LCD-tv, computerskærme og mobiltelefoner, der benyttede disse moduler, krænkede fem af Sharps amerikanske patenter.

Sharp udvidede i december 2007 sagsanlægget til Sydkorea, hvilket i samme måned fik Samsung til at svare tilbage med sagsanlæg i Japan og USA. Slaget bølgede senere henover Europa og endte også i U.S. International Trade Commission.

To nylige domsafsigelser har tilsyneladende ansporet forliget.

I december 2009 afgjorde en dommer i Haag, at Samsung havde krænket Sharps patenter, og at importen af de patentkrænkende produkter skulle indstilles, mens USA's internationale handelskommission i januar i år også begyndte at blokere for flere af Samsungs produkter, fortæller Nakayama.

En del af forliget udgøres af en såkaldt cross-licensing agreement, der lader sagens parter bruge hinandens patenter i deres produkter.

Fladskærmsmarkedet er særdeles konkurrencepræget, og Sharp og Samsung er førende i markedet. De to virksomheder er i et konstant væddeløb om at tilbyde bedre billedkvalitet til en lavere pris. Ligesom det er tilfældet for andre konkurrenceprægede brancher i it-sektoren, hører sådanne patentsager tilsyneladende med til spillet, og det er ikke ualmindeligt med juridiske slagsmål, der trækker ud i flere år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs mere:
Sharp og RIM beskyldes for patentkrænkelse

Kontrolsignaler, skarpe gråtoner og forbedret billedkvalitet på LCD tv er nogle af overskrifterne i Samsungs seneste anklage om overtrædelse af patent-rettigheder.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S