Artikel top billede

Ekspert: KMD risikerer hård straf for gaveregn

KMD-folk risikerer bøde og op til tre års fængsel for gaveregn over kommuner, hvis beviserne peger på sammenhæng mellem gaver og ulovlige ordrer.

Selvom KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, i går har meldt ud, at KMD fremover ikke vil give betalte golf-, fodbold- og koncertoplevelser til sine offentlige kunder, så risikerer selskabet fortsat en straf.

Det vurderer lektor Sten Bønsing fra Aalborg Universitet.

"Strafferammen for giveren af bestikkelse er bøde og op til tre års fængsel," siger han.

Han peger dog på, at mens der omkring modtageren af bestikkelse ikke skal føres bevis for, at der er kommet noget ud af bestikkelse, så skal man omkring giveren bevise, at gaverne er blevet givet for at få en kontrakt, der eksempelvis skulle have været i udbud.

"Og det kan være sværere at bevise, men det vil politiet skulle undersøge nærmere," siger Sten Bønsing.

Han understreger, at det er en skærpende omstændighed, såfremt omfanget af gaver har været stort og systematisk.

"KMD risikerer en straf, hvis ovenstående kan bevises," siger Sten Bønsing.

Lektoren oplyser, at forældelsesfristen formentlig er omkring fem år.

KMD: Vi bestikker ikke
KMD afviser, at der skulle være tale om bestikkelse.

"Det er vigtigt for os at understrege, at vi ikke bestikker vores kunder," skriver pressechef Christoffer Hellmann i en mail til Computerworld.

Han forklarer, at KMD's kundeaktiviteter udelukkende har haft til formål at pleje selskabets kunderelationer.

"Og der er altså ingen som helst forventninger om, at deltagerne skal lægge opgaver eller lignende hos os."

Frygter I, at politiet ransager KMD med henblik på at kortlægge omfanget af uddelte gaver?

"Nej, det gør vi ikke. Og skulle myndighederne komme på besøg, så samarbejder vi naturligvis med dem."

Hvorfor vil I ikke fortælle, hvor mange penge KMD har brugt på gaver til embedsmænd, hvis I ikke anser det for ulovligt?

"Vi er en privat virksomhed, som ikke udleverer vores marketingbudgetter og lignende til pressen. Det er vist ret normal praksis."

Kan I garantere, at der ikke er givet gaver med henblik på at få kontrakter uden om udbud?

"Jeg kan sige, at bestikkelse på ingen måder har eller vil være en del af KMD's kundeaktiviteter," lyder det fra pressechefen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere