Microsoft-udvikler vinder årets Turing Award

Computerbranchens Nobel-pris, A.M. Turing Award, går til en Microsoft-udvikler, der har opfundet mange af de pc-ting, som vi i dag slet ikke tænker over.

Artikel top billede

67-årige Charles P. Thacker, kaldet Chuck, begyndte i Xerox Palo Alto Research Center (PARC), hvor han byggede en prototype på en desktopcomputer.

Computerbranchens svar på Nobel-prisen, A.M. Turing Award, er blevet tildelt Microsoft-udvikleren Charles P. Thacker for hans arbejde med den netværksbaserede personlige computer.

A.M. Turing Award er tidligere gået til en kendt
it-dansker. Det skete i 2006, og det kan du læse mere om her.

Charles P. Thackers arbejde med pc'en går mange år tilbage. Han byggede i 1974 - da han var ansat i Xerox' udviklingsafdeling - en prototype på en desktopcomputer.

Den fik navnet 'Alto', og den kan du læse mere om her.

Banebrydende opfindelse

'Alto'-computeren var dengang banebrydende og flere af de ideer, der blev udmøntet i computeren, er siden blevet en del af fundamentet for den moderne pc.

De tæller eksempelvis den fjernsynsagtige skærm, en grafisk brugergrænseflade og en såkaldt WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) tekst-editor.

Charles P. Thacker stod for hardwaredelen af Alto-computeren, mens Butler Lampson stod for softwaredelen.

Alto-computeren var relativ nem at bruge, og Xerox-udviklerne smuglede den ofte ud af Xerox-bygningerne for at stille den til rådighed for 'almindelige' mennesker. Således blev den blandt andet brugt til at skrive en Ph.d.-afhandling.

Selv mener Charles P. Thacker, at den virkelige milepæl var, at der var et helt system bag Alto-computeren.

"Vi havde computerne, netværket, laserprinterne og serverne koblet sammen, og det var faktisk det virkelige gennembrud: At vi var i stand til at sætte et helt system sammen," siger han.

29 patenter

Den innovative Charles P. Thacker høster også anerkendelse for sit arbejde med at udvikle Ethernet, ligesom han stod bag en stribe tidlige prototyper af multiprocessor-arbejdsstationer og tablet-pc'er.

I dag arbejder Charles P. Thacker med computer-arkitektur i Microsofts udviklingsafdeling i Silicon Valley.

Han ejer 29 patenter - alle sammen på computersystemer og netværk.

Prisen udløser en kontant præmie på en kvart million dollar.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job