Microsoft-udvikler vinder årets Turing Award

Computerbranchens Nobel-pris, A.M. Turing Award, går til en Microsoft-udvikler, der har opfundet mange af de pc-ting, som vi i dag slet ikke tænker over.

Artikel top billede

67-årige Charles P. Thacker, kaldet Chuck, begyndte i Xerox Palo Alto Research Center (PARC), hvor han byggede en prototype på en desktopcomputer.

Computerbranchens svar på Nobel-prisen, A.M. Turing Award, er blevet tildelt Microsoft-udvikleren Charles P. Thacker for hans arbejde med den netværksbaserede personlige computer.

A.M. Turing Award er tidligere gået til en kendt
it-dansker. Det skete i 2006, og det kan du læse mere om her.

Charles P. Thackers arbejde med pc'en går mange år tilbage. Han byggede i 1974 - da han var ansat i Xerox' udviklingsafdeling - en prototype på en desktopcomputer.

Den fik navnet 'Alto', og den kan du læse mere om her.

Banebrydende opfindelse

'Alto'-computeren var dengang banebrydende og flere af de ideer, der blev udmøntet i computeren, er siden blevet en del af fundamentet for den moderne pc.

De tæller eksempelvis den fjernsynsagtige skærm, en grafisk brugergrænseflade og en såkaldt WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) tekst-editor.

Charles P. Thacker stod for hardwaredelen af Alto-computeren, mens Butler Lampson stod for softwaredelen.

Alto-computeren var relativ nem at bruge, og Xerox-udviklerne smuglede den ofte ud af Xerox-bygningerne for at stille den til rådighed for 'almindelige' mennesker. Således blev den blandt andet brugt til at skrive en Ph.d.-afhandling.

Selv mener Charles P. Thacker, at den virkelige milepæl var, at der var et helt system bag Alto-computeren.

"Vi havde computerne, netværket, laserprinterne og serverne koblet sammen, og det var faktisk det virkelige gennembrud: At vi var i stand til at sætte et helt system sammen," siger han.

29 patenter

Den innovative Charles P. Thacker høster også anerkendelse for sit arbejde med at udvikle Ethernet, ligesom han stod bag en stribe tidlige prototyper af multiprocessor-arbejdsstationer og tablet-pc'er.

I dag arbejder Charles P. Thacker med computer-arkitektur i Microsofts udviklingsafdeling i Silicon Valley.

Han ejer 29 patenter - alle sammen på computersystemer og netværk.

Prisen udløser en kontant præmie på en kvart million dollar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS