Ukendt teleudvikler sagsøger alle de andre

En stort set ukendt udvikler af mobilteknologi sagsøger stort set alle de andre for overtrædelse af patenter, fra Apple over Samsung til Blackberry-udvikleren RIM.

Artikel top billede

Apple kæmper med patentsager i stor stil.

SmartPhones Technologies?

De færreste har formentlig hørt om det selskab, mens genkendelsens glæde nok er større med navne som Apple, Samsung, Sanyo, LG, Motorola, AT&T og Research in Motion, RIM.

De store udviklere af mobilteknologier er netop blevet sagsøgt af den lille ukendte med påstand om overtrædelse af SmartPhones Technologies patenter.

Det skriver blandt andre eweek.com.

De er alle under anklage, men det er især Apple, man er ude efter, for brud på patenter i forbindelse med Bluetooth-overførsel og synkronisering af e-mail.

SmartPhones Technologies oplyser ikke, hvor mange penge, virksomheden forventer i erstatning, men sagen er ansøgt om at blive ført som en jurysag i domstolen i Eastern District of Texas, som i flere tilfælde har dømt til fordel for sagsøger i lignende sager.

SmartPhone Technologies anklager Apple for overtrædelse af seks patenter, mens Motorola, Samsung og RIM anklages for at overtræde et patent.

Websitet AppleInsider beretter om 47 retssager med Apple som den anklagede part. 27 af de sager blev rejst alene i regnskabsåret 2009.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S