Lene E. får grønt lys til omstridt antipirat-aftale

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."

Artikel top billede

Ja, jeg vil gerne arbejde for, at EU-parlamentet inddrages og informeres," sagde Lene Espersen (K) på mødet i Europaudvalget.

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) mandat til at indgå den omdiskuterede antipirat-aftale ACTA.

Det skete efter, hvad ministeren selv kaldte "en grundig drøftelse" på et samråd.

Kun Enhedslisten stemte imod mandatet, som blev givet efter en række konkrete forsikringer fra ministeren om indholdet af antipirataftalen.

Mandatet blev givet på et stærkt forsinket møde, hvor udenrigsminister Lene Espersen overfor medlemmerne af Europaudvalget blandt andet garanterede, at hun vil gøre alt, hvad hun kan, for at sikre information og inddragelse af EU-parlamentet i forhold ACTA-forhandlingerne.

Klare svar

Lene Espersen understregede dog, at det ikke er muligt at offentliggøre dokumenter fra forhandlingerne.

"Vi har aldrig modsat os åbenhed, men man må respektere lukkede forhandlinger," sagde ministeren under mødet og svarede også klart og bekræftende på et andet spørgsmål om ACTA:

"Ja, jeg vil gerne arbejde for, at Europa-Parlamentet inddrages og informeres, og det gør en klog EU-Kommission også. Det er klogt og rigtigt at sørge for, at Europa-Parlamentet inddrages," sagde udenrigsministeren til Socialdemokraternes Yildiz Akdogan.

Ministeren gav flere gange garantier for, at aftalen forhandles i EU-regi med de retsstillinger, som det betyder.

Særligt lagde udvalgsmedlemmerne i spørgsmålene til Lene Espersen vægt på at få garanteret, at aftalen ikke vil betyde, at EU-borgere kan fratages deres internetforbindelse uden en domstolsafgørelse.

Dette bekræftede ministeren overfor medlemmerne.

Også på spørgsmålet om, hvorvidt antipirataftalen vil betyde, at telebranchen skal være en slags internetpoliti blev afvist af ministeren.

"Internetudbyderne skal ikke til at lave et stykke arbejde, som er domstolenes arbejde. Det er ikke vores hensigt og ikke det, vi arbejder efter," sagde ministeren.

Ser spøgelser

Efter mødet fortæller Per Dalgaard, der på Europaudvalgsmødet repræsenterede regeringsstøttepartiet Dansk Folkeparti, at han følte sig tryg og grundigt informeret ved det lukkede samråd med ministeren forud for mandatafgivelsen på europaudvalgsmødet.

"De, som har haft så store bekymringer, de har set spøgelser. Der er simpelthen ikke nogen problemer i den ACTA-lovgivning, som man vil gennemføre," siger Per Dalgaard.

Per Dalgaard fortæller, at ACTA ikke vil betyde nogen ændringer i forhold til den gældende lovgivning på området i dagens Danmark

"Der er heller ikke problemer med softwarepatenter. De undergår ikke nogen ændringer i forbindelse med det her. Så alle de it-folk, som har mailet til mig, de ser spøgelser," siger Per Dalgaard.

Se tv fra mødet i Europaudvalget her

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S