SF: Lene E. på vej med omstridt anti-pirataftale

Den danske udenrigsminister vil fredag bede om mandat til at indgå omstridt antipirat-aftale, vurderer oppositionspolitiker. Udfaldet af aftalen er endnu ikke på plads.

Artikel top billede

Fredag vil udenrigsminister Lene Espersen (K) efter alt at dømme bede Folketinget om mandat til at forhandle den omstridte internationale antipirat-aftale, ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) hjem.

Det vurderer Hanne Agersnap, der er medlem af Europaudvalget for Socialistisk Folkeparti.

Ministerens ønske om at få et mandat til at underskrive en kommende aftale vil ifølge Hanne Agersnap formentlig finde sted ved den åbne del af et møde i Europaudvalget fredag.

Det foregår kort efter, at Lene Espersen har været i lukket samråd hos Europaudvalget, hvor hun skal gøre rede for Danmarks manglende fleksibilitet i forhold til åbenhed omkring den omstridte ACTA-aftale.

ACTA-aftalen frygtes at kunne sætte almen retspraksis ud af spillet, og at lade det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld i forhold til piratkopiering på nettet.

Samtidig er målet, at internetudbydere skal have ansvar for kundernes brug, så de skal tvinges til at gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven.

En metode, der har klare ligheder med den omdiskuterede three-strikes model fra den europæiske telekom-pakke.

Hvad vil hun have lov til?

Spørgsmålet er imidlertid præcis hvad, Lene Espersen vil spørge om mandat til, i forhold til ACTA, forklarer Hanne Agersnap.

SF-politikeren peger dog på, at regeringen i et notat til mødet, (side 17) giver et fingerpeg om, hvad det er, regeringen vil have lov til at gennemføre på landets vegne i forhold til en endelig ACTA-aftale.

Det er nemlig sædvanligvis afsnittet "regeringens foreløbige generelle holdning" i disse samlenotater, der danner grundlaget for regerings ønske om mandat, forklarer hun.

Her fremgår det, at "Danmark arbejder for en traktat med et højt niveau af håndhævelse af immaterielle rettigheder. Udgangspunktet for dansk holdning under forhandlingerne er udbredelse af EU-acquis på de områder, hvor et sådant eksisterer, til ACTA-partnerne. Herudover tages udgangspunkt i gældende danske retsregler, der må anses for at være strengere end gennemsnittet indenfor og udenfor EU. Det er samtidig den danske holdning, at indholdet af en sådan aftale skal iagttage de særlige forhold, som gør sig gældende i udviklingslandene."

Hanne Agersnap mener, at man kan sammenfatte et rimeligt billede af, hvad Lene Espersen vil bede om mandat til, hvis man sammenholder dette afsnit med, hvad udenrigsministeriet i samme dokument (side 17)fortæller om baggrunden for ACTA-forhandlingerne:

Status på ACTA-forhandlingerne

"[…] Der tegner sig nu konturerne af et resultat, der vil betyde bedre vilkår for virksomhedernes mulighed for at håndhæve immaterielle rettigheder, og øget fokus på nødvendigheden af at sikre effektive og konkrete retsmidler til at bekæmpe krænkelser af immaterielle rettigheder.

Forhandlingerne synes at bære i retning af et sæt fælles standarder for håndhævelse af immaterielle rettigheder, som vil bidrage positivt til at sikre virksomhedernes konkurrenceevne og omsætning.

Det er endvidere klart, at forhandlingerne tager afsæt i eksisterende internationale forpligtelser såsom TRIP's aftalen om minimumsbestemmelser for beskyttelsen af immaterielle rettigheder samt gældende EU regler.

Det er klart forventningen, at ACTA således ikke vil indebære en forpligtelse for medlemslandene til at gennemføre retlige standarder, der ligger uden for de eksisterende fællesskabsretlige regler."
står der i Udenrigsministeriets notat.

Ikke regeringsflertal

Ifølge Hanne Agersnap udmærker spørgsmålet om ACTA-forhandlingerne sig ved, at regeringen ikke nødvendigvis kan gøre brug af sit sædvanlige parlamentariske flertal på Christiansborg.

"Dansk Folkeparti, især Morten Messerchmidt, har jo tidligere holdt høj profil på internettets uafhængighed," siger Hanne Agersnap.

Men forud for fredagens møde om ACTA i Europaudvalget er alt tilsyneladende åbent. Hanne Agersnap afviser nemlig ikke, at partiet kan være en del af en aftale.

"Det væsentlige er, hvilken aftale vi risikerer, og hvordan vi eventuelt kan få den danske regering til at forhandle i den rigtige retning," siger Hanne Agersnap.

Computerworld har selvfølgelig rettet henvendelse til udenrigministeren, men Lene Espersen har ved deadline endnu ikke ringet tilbage med en kommentar.

Annonce

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S