Thorborg: Krisen er en gave til it-iværksættere

I krisetider trækker etablerede virksomheder sig fra projekter og leder efter billigere leverandører. Det er en gylden mulighed for iværksættere, mener Martin Thorborg.

Artikel top billede

(Foto: /)

"Enhver krise er en gave til it-iværksættere."

Sådan lyder ordene fra direktør Martin Thorborg, der selv i sin tid stiftede Jubii og SpamFighter, der senere blev til million-succeser.

Mens de fleste vader rundt og grubler defensivt over at forsvare markedsandele i krisen, så ser andre gyldne muligheder.

"Nogle vil gå på røven, og det er ikke alle iværksættere, der vil få det skægt, men en krise ryster posen," siger Martin Thorborg.

Han peger på, at under kriser trækker de store virksomheder sig fra projekter, der ligger i udkanten af deres kerneområder. Og samtidig leder alle med lys og lygte efter billigere leverandører.

"Så det er et perfekt tidspunkt. Krisen åbner muligheder. Og mit råd er at kaste sig ud i iværksætteriet," siger han.

Hvis du har nosser til det

Martin Thorborg advarer dog samtidig om, at det kan være et hårdt fag.

"Altså hvis man har et iværksætter-gen i sig, så er det et fint tidspunkt. Men hvis man lige er blevet fyret og er stresset og rent ud sagt ikke har nosserne til at rende rundt og ikke vide, hvad man tjener næsten måned, så skal man ikke starte nu," siger han.

Men der er lige nu gode muligheder for at starte op - også for it-folk og andre, der måtte være blevet fyret.

"Bare fordi man er blevet fyret, så skal man ikke starte sit eget. Men det er klart, at hvis man ikke kan finde noget andet. Så kan det være en god idé at prøve af, men man skal mærke på sig selv, om man har lyst til det," siger den tidligere iværksætter.

Fortaler for amerikansk model

Grundlæggende mener Martin Thorborg ikke, at politikerne skal gøre noget særligt for at fremme iværksætteriet.

Men en amerikansk model tiltaler direktøren.

"Hvis man tvinger det offentlige til at indkøbe varer hos iværksættere, vil det gøre meget for innovationen," siger Martin Thorborg.

Han forklarer, at det kan være krav om, at to-tre procent af indkøbene skal gå til nye spillere.

"Det betyder ikke så meget for de etablerede - men vil få stor positiv effekt for innovationen. Og iværksættere vil fortsat kæmpe om ordrerne," siger han.

Martin Thorborg, der selv er bosat i USA fortæller, at det er en model, der har fungeret i USA.

"Så hvorfor ikke i Danmark?" spørger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S