Thorborg: Krisen er en gave til it-iværksættere

I krisetider trækker etablerede virksomheder sig fra projekter og leder efter billigere leverandører. Det er en gylden mulighed for iværksættere, mener Martin Thorborg.

Artikel top billede

(Foto: /)

"Enhver krise er en gave til it-iværksættere."

Sådan lyder ordene fra direktør Martin Thorborg, der selv i sin tid stiftede Jubii og SpamFighter, der senere blev til million-succeser.

Mens de fleste vader rundt og grubler defensivt over at forsvare markedsandele i krisen, så ser andre gyldne muligheder.

"Nogle vil gå på røven, og det er ikke alle iværksættere, der vil få det skægt, men en krise ryster posen," siger Martin Thorborg.

Han peger på, at under kriser trækker de store virksomheder sig fra projekter, der ligger i udkanten af deres kerneområder. Og samtidig leder alle med lys og lygte efter billigere leverandører.

"Så det er et perfekt tidspunkt. Krisen åbner muligheder. Og mit råd er at kaste sig ud i iværksætteriet," siger han.

Hvis du har nosser til det

Martin Thorborg advarer dog samtidig om, at det kan være et hårdt fag.

"Altså hvis man har et iværksætter-gen i sig, så er det et fint tidspunkt. Men hvis man lige er blevet fyret og er stresset og rent ud sagt ikke har nosserne til at rende rundt og ikke vide, hvad man tjener næsten måned, så skal man ikke starte nu," siger han.

Men der er lige nu gode muligheder for at starte op - også for it-folk og andre, der måtte være blevet fyret.

"Bare fordi man er blevet fyret, så skal man ikke starte sit eget. Men det er klart, at hvis man ikke kan finde noget andet. Så kan det være en god idé at prøve af, men man skal mærke på sig selv, om man har lyst til det," siger den tidligere iværksætter.

Fortaler for amerikansk model

Grundlæggende mener Martin Thorborg ikke, at politikerne skal gøre noget særligt for at fremme iværksætteriet.

Men en amerikansk model tiltaler direktøren.

"Hvis man tvinger det offentlige til at indkøbe varer hos iværksættere, vil det gøre meget for innovationen," siger Martin Thorborg.

Han forklarer, at det kan være krav om, at to-tre procent af indkøbene skal gå til nye spillere.

"Det betyder ikke så meget for de etablerede - men vil få stor positiv effekt for innovationen. Og iværksættere vil fortsat kæmpe om ordrerne," siger han.

Martin Thorborg, der selv er bosat i USA fortæller, at det er en model, der har fungeret i USA.

"Så hvorfor ikke i Danmark?" spørger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S