Smartphone-pioneren Palm leder efter en køber

Palm Inc. har sat sig selv til salg, fortæller flere kilder. En række større selskaber bliver nævnt som potentielle købere.

Artikel top billede

Det så lovende ud, da Palm for godt et år siden forsøgte sig med et smartphone-comeback i form af både et nyt operativsystem, WebOS, og en ny smartphone, Palm Pre.

Men selvom produkterne sådan set har været af en helt fornuftig kvalitet, har konkurrencen været alt for hård, og nu må Palm - delvist - kaste håndklædet i ringen.

I hvert fald er selskabet ifølge nyhedsbureauet Bloomberg nu sat til salg.

Tre kilder tæt på selskabet skal have fortalt Bloomberg, at Palm samarbejder med Goldman Sachs Group og Qatalyst Partners om at finde en potentiel køber.

Både HTC og Lenovo nævnes som muligheder, og også Dell skal have været på tale, udtaler en kilde, der ønsker anonymitet, fordi salgs-planerne endnu ikke er offentlige.

Oplysningerne kommer, efter at Palm i de seneste måneder har måttet erkende, at smartphone-markedet er et andet, end det var, da selskabet i sin tid var en af pionererne på området.

Det er ikke mindst Apples iPhone og de mange nye Android-telefoner, der har besværliggjort Palm-comebacket.

I 2009 endte Palm med et negativt nettoresultat på 732 millioner dollars, omkring fire milliarder kroner.

I kamp med Apple

Selskabet, der blev stiftet i 1992, stod i de tidlige dage bag banebrydende produkter som Palmpilot, Tungsten og Treo.

I juni 2009 fik selskabet ny administrerende direktør, da Ed Colligan trak sig fra posten og blev erstattet af Jon Rubinstein, som måske er bedst kendt for sin rolle i udviklingen af Apples iPod.

Netop Apple er en del ar årsagen til Palms problemer, for det seneste år har de to selskaber flere gange været i offentlig klinch.

Palm havde fundet en måde at få dets kæmpesatsning Pre til at synkronisere med Apples iTunes-medieafspiller. Det var Apple imidlertid ikke tilfreds med, og der gik ikke længe, før Apple lancerede en opdatering til iTunes-softwaren, hvis eneste formål reelt var at dræbe Palms Pre-synkronisering.

Der har i det seneste år blandt andet været rygter om, at Nokia ville købe Palm, og da Palm i februar i år måtte meddele, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra ville leve op til tidligere prognoser, var det ikke ligefrem med til at mindske salgsrygterne.

De nye rygter om et salg af Palm fik fredag Palm-aktierne til at stige med 11 procent på den amerikanske Nasdaq-børs.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S