Smartphone-pioneren Palm leder efter en køber

Palm Inc. har sat sig selv til salg, fortæller flere kilder. En række større selskaber bliver nævnt som potentielle købere.

Artikel top billede

Det så lovende ud, da Palm for godt et år siden forsøgte sig med et smartphone-comeback i form af både et nyt operativsystem, WebOS, og en ny smartphone, Palm Pre.

Men selvom produkterne sådan set har været af en helt fornuftig kvalitet, har konkurrencen været alt for hård, og nu må Palm - delvist - kaste håndklædet i ringen.

I hvert fald er selskabet ifølge nyhedsbureauet Bloomberg nu sat til salg.

Tre kilder tæt på selskabet skal have fortalt Bloomberg, at Palm samarbejder med Goldman Sachs Group og Qatalyst Partners om at finde en potentiel køber.

Både HTC og Lenovo nævnes som muligheder, og også Dell skal have været på tale, udtaler en kilde, der ønsker anonymitet, fordi salgs-planerne endnu ikke er offentlige.

Oplysningerne kommer, efter at Palm i de seneste måneder har måttet erkende, at smartphone-markedet er et andet, end det var, da selskabet i sin tid var en af pionererne på området.

Det er ikke mindst Apples iPhone og de mange nye Android-telefoner, der har besværliggjort Palm-comebacket.

I 2009 endte Palm med et negativt nettoresultat på 732 millioner dollars, omkring fire milliarder kroner.

I kamp med Apple

Selskabet, der blev stiftet i 1992, stod i de tidlige dage bag banebrydende produkter som Palmpilot, Tungsten og Treo.

I juni 2009 fik selskabet ny administrerende direktør, da Ed Colligan trak sig fra posten og blev erstattet af Jon Rubinstein, som måske er bedst kendt for sin rolle i udviklingen af Apples iPod.

Netop Apple er en del ar årsagen til Palms problemer, for det seneste år har de to selskaber flere gange været i offentlig klinch.

Palm havde fundet en måde at få dets kæmpesatsning Pre til at synkronisere med Apples iTunes-medieafspiller. Det var Apple imidlertid ikke tilfreds med, og der gik ikke længe, før Apple lancerede en opdatering til iTunes-softwaren, hvis eneste formål reelt var at dræbe Palms Pre-synkronisering.

Der har i det seneste år blandt andet været rygter om, at Nokia ville købe Palm, og da Palm i februar i år måtte meddele, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra ville leve op til tidligere prognoser, var det ikke ligefrem med til at mindske salgsrygterne.

De nye rygter om et salg af Palm fik fredag Palm-aktierne til at stige med 11 procent på den amerikanske Nasdaq-børs.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S