Smartphone-pioneren Palm leder efter en køber

Palm Inc. har sat sig selv til salg, fortæller flere kilder. En række større selskaber bliver nævnt som potentielle købere.

Artikel top billede

Det så lovende ud, da Palm for godt et år siden forsøgte sig med et smartphone-comeback i form af både et nyt operativsystem, WebOS, og en ny smartphone, Palm Pre.

Men selvom produkterne sådan set har været af en helt fornuftig kvalitet, har konkurrencen været alt for hård, og nu må Palm - delvist - kaste håndklædet i ringen.

I hvert fald er selskabet ifølge nyhedsbureauet Bloomberg nu sat til salg.

Tre kilder tæt på selskabet skal have fortalt Bloomberg, at Palm samarbejder med Goldman Sachs Group og Qatalyst Partners om at finde en potentiel køber.

Både HTC og Lenovo nævnes som muligheder, og også Dell skal have været på tale, udtaler en kilde, der ønsker anonymitet, fordi salgs-planerne endnu ikke er offentlige.

Oplysningerne kommer, efter at Palm i de seneste måneder har måttet erkende, at smartphone-markedet er et andet, end det var, da selskabet i sin tid var en af pionererne på området.

Det er ikke mindst Apples iPhone og de mange nye Android-telefoner, der har besværliggjort Palm-comebacket.

I 2009 endte Palm med et negativt nettoresultat på 732 millioner dollars, omkring fire milliarder kroner.

I kamp med Apple

Selskabet, der blev stiftet i 1992, stod i de tidlige dage bag banebrydende produkter som Palmpilot, Tungsten og Treo.

I juni 2009 fik selskabet ny administrerende direktør, da Ed Colligan trak sig fra posten og blev erstattet af Jon Rubinstein, som måske er bedst kendt for sin rolle i udviklingen af Apples iPod.

Netop Apple er en del ar årsagen til Palms problemer, for det seneste år har de to selskaber flere gange været i offentlig klinch.

Palm havde fundet en måde at få dets kæmpesatsning Pre til at synkronisere med Apples iTunes-medieafspiller. Det var Apple imidlertid ikke tilfreds med, og der gik ikke længe, før Apple lancerede en opdatering til iTunes-softwaren, hvis eneste formål reelt var at dræbe Palms Pre-synkronisering.

Der har i det seneste år blandt andet været rygter om, at Nokia ville købe Palm, og da Palm i februar i år måtte meddele, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra ville leve op til tidligere prognoser, var det ikke ligefrem med til at mindske salgsrygterne.

De nye rygter om et salg af Palm fik fredag Palm-aktierne til at stige med 11 procent på den amerikanske Nasdaq-børs.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen