Smartphone-pioneren Palm leder efter en køber

Palm Inc. har sat sig selv til salg, fortæller flere kilder. En række større selskaber bliver nævnt som potentielle købere.

Artikel top billede

Det så lovende ud, da Palm for godt et år siden forsøgte sig med et smartphone-comeback i form af både et nyt operativsystem, WebOS, og en ny smartphone, Palm Pre.

Men selvom produkterne sådan set har været af en helt fornuftig kvalitet, har konkurrencen været alt for hård, og nu må Palm - delvist - kaste håndklædet i ringen.

I hvert fald er selskabet ifølge nyhedsbureauet Bloomberg nu sat til salg.

Tre kilder tæt på selskabet skal have fortalt Bloomberg, at Palm samarbejder med Goldman Sachs Group og Qatalyst Partners om at finde en potentiel køber.

Både HTC og Lenovo nævnes som muligheder, og også Dell skal have været på tale, udtaler en kilde, der ønsker anonymitet, fordi salgs-planerne endnu ikke er offentlige.

Oplysningerne kommer, efter at Palm i de seneste måneder har måttet erkende, at smartphone-markedet er et andet, end det var, da selskabet i sin tid var en af pionererne på området.

Det er ikke mindst Apples iPhone og de mange nye Android-telefoner, der har besværliggjort Palm-comebacket.

I 2009 endte Palm med et negativt nettoresultat på 732 millioner dollars, omkring fire milliarder kroner.

I kamp med Apple

Selskabet, der blev stiftet i 1992, stod i de tidlige dage bag banebrydende produkter som Palmpilot, Tungsten og Treo.

I juni 2009 fik selskabet ny administrerende direktør, da Ed Colligan trak sig fra posten og blev erstattet af Jon Rubinstein, som måske er bedst kendt for sin rolle i udviklingen af Apples iPod.

Netop Apple er en del ar årsagen til Palms problemer, for det seneste år har de to selskaber flere gange været i offentlig klinch.

Palm havde fundet en måde at få dets kæmpesatsning Pre til at synkronisere med Apples iTunes-medieafspiller. Det var Apple imidlertid ikke tilfreds med, og der gik ikke længe, før Apple lancerede en opdatering til iTunes-softwaren, hvis eneste formål reelt var at dræbe Palms Pre-synkronisering.

Der har i det seneste år blandt andet været rygter om, at Nokia ville købe Palm, og da Palm i februar i år måtte meddele, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra ville leve op til tidligere prognoser, var det ikke ligefrem med til at mindske salgsrygterne.

De nye rygter om et salg af Palm fik fredag Palm-aktierne til at stige med 11 procent på den amerikanske Nasdaq-børs.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job