Smartphone-pioneren Palm leder efter en køber

Palm Inc. har sat sig selv til salg, fortæller flere kilder. En række større selskaber bliver nævnt som potentielle købere.

Artikel top billede

Det så lovende ud, da Palm for godt et år siden forsøgte sig med et smartphone-comeback i form af både et nyt operativsystem, WebOS, og en ny smartphone, Palm Pre.

Men selvom produkterne sådan set har været af en helt fornuftig kvalitet, har konkurrencen været alt for hård, og nu må Palm - delvist - kaste håndklædet i ringen.

I hvert fald er selskabet ifølge nyhedsbureauet Bloomberg nu sat til salg.

Tre kilder tæt på selskabet skal have fortalt Bloomberg, at Palm samarbejder med Goldman Sachs Group og Qatalyst Partners om at finde en potentiel køber.

Både HTC og Lenovo nævnes som muligheder, og også Dell skal have været på tale, udtaler en kilde, der ønsker anonymitet, fordi salgs-planerne endnu ikke er offentlige.

Oplysningerne kommer, efter at Palm i de seneste måneder har måttet erkende, at smartphone-markedet er et andet, end det var, da selskabet i sin tid var en af pionererne på området.

Det er ikke mindst Apples iPhone og de mange nye Android-telefoner, der har besværliggjort Palm-comebacket.

I 2009 endte Palm med et negativt nettoresultat på 732 millioner dollars, omkring fire milliarder kroner.

I kamp med Apple

Selskabet, der blev stiftet i 1992, stod i de tidlige dage bag banebrydende produkter som Palmpilot, Tungsten og Treo.

I juni 2009 fik selskabet ny administrerende direktør, da Ed Colligan trak sig fra posten og blev erstattet af Jon Rubinstein, som måske er bedst kendt for sin rolle i udviklingen af Apples iPod.

Netop Apple er en del ar årsagen til Palms problemer, for det seneste år har de to selskaber flere gange været i offentlig klinch.

Palm havde fundet en måde at få dets kæmpesatsning Pre til at synkronisere med Apples iTunes-medieafspiller. Det var Apple imidlertid ikke tilfreds med, og der gik ikke længe, før Apple lancerede en opdatering til iTunes-softwaren, hvis eneste formål reelt var at dræbe Palms Pre-synkronisering.

Der har i det seneste år blandt andet været rygter om, at Nokia ville købe Palm, og da Palm i februar i år måtte meddele, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra ville leve op til tidligere prognoser, var det ikke ligefrem med til at mindske salgsrygterne.

De nye rygter om et salg af Palm fik fredag Palm-aktierne til at stige med 11 procent på den amerikanske Nasdaq-børs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S