Myndigheder får milliardhandel for TDC til at kollapse

Opdateret: De schweiziske konkurrencemyndigheder aflyser TDC's salg af det schweiziske datterselskab Sunrise til France Telecom.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

En stort anlagt fusion, som i første omgang ville indbringe TDC 11 milliarder kroner, ser nu ud til falde til jorden.

Fusionen drejer sig om en sammenlægning af TDC's schweiziske datterselskab Sunrise samt France Telecoms Orange i Schweiz.

Det ny selskab ville sende 11 milliarder kroner ned i TDC's kasse, mens det danske teleselskab stadig ville eje 25 procent af det ny fusionsselskab.

"De schweiziske konkurrencemyndigheder har informeret France Telecom S.A. og TDC A/S om, at den plan-lagte fusion af deres respektive datterselskaber, Orange og Sunrise, er blevet afvist," skriver TDC i en pressemeddelelse.

TDC solgte ud af Sunrise i november sidste år, og kort tid efter hev kapitalfondene, der ejer TDC, seks milliarder kroner ud af teleselskabet.

"France Telecom og TDC er overraskede over beslutningen, da begge parter er overbeviste om, at sammenlægningen ville have gavnet de schweiziske forbrugere. Uden sammenlægningen vil Swisscom kunne fast-holde sin dominerende position på det schweiziske telemarked," lyder det videre fra TDC i dagens meddelelse.

Detaljer på plads

Det canadiske medie, Canadian Business, bringer et AP-telegram, som citererer de schweiziske konkurrencemyndigheder.

"Selskabet ville som følge en fusionen skabe - sammen med Swisscom - en dominerende kollektiv position på mobilmarkedet," lyder det fra de schweiziske myndigheder.

TDC oplyste for to uger siden, at fusionen var faldet på plads mellem de to selskaber. De afventede således konkurrencemyndighedernes dom.

(Opdateres)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS