Myndigheder får milliardhandel for TDC til at kollapse

Opdateret: De schweiziske konkurrencemyndigheder aflyser TDC's salg af det schweiziske datterselskab Sunrise til France Telecom.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

En stort anlagt fusion, som i første omgang ville indbringe TDC 11 milliarder kroner, ser nu ud til falde til jorden.

Fusionen drejer sig om en sammenlægning af TDC's schweiziske datterselskab Sunrise samt France Telecoms Orange i Schweiz.

Det ny selskab ville sende 11 milliarder kroner ned i TDC's kasse, mens det danske teleselskab stadig ville eje 25 procent af det ny fusionsselskab.

"De schweiziske konkurrencemyndigheder har informeret France Telecom S.A. og TDC A/S om, at den plan-lagte fusion af deres respektive datterselskaber, Orange og Sunrise, er blevet afvist," skriver TDC i en pressemeddelelse.

TDC solgte ud af Sunrise i november sidste år, og kort tid efter hev kapitalfondene, der ejer TDC, seks milliarder kroner ud af teleselskabet.

"France Telecom og TDC er overraskede over beslutningen, da begge parter er overbeviste om, at sammenlægningen ville have gavnet de schweiziske forbrugere. Uden sammenlægningen vil Swisscom kunne fast-holde sin dominerende position på det schweiziske telemarked," lyder det videre fra TDC i dagens meddelelse.

Detaljer på plads

Det canadiske medie, Canadian Business, bringer et AP-telegram, som citererer de schweiziske konkurrencemyndigheder.

"Selskabet ville som følge en fusionen skabe - sammen med Swisscom - en dominerende kollektiv position på mobilmarkedet," lyder det fra de schweiziske myndigheder.

TDC oplyste for to uger siden, at fusionen var faldet på plads mellem de to selskaber. De afventede således konkurrencemyndighedernes dom.

(Opdateres)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura