Myndigheder får milliardhandel for TDC til at kollapse

Opdateret: De schweiziske konkurrencemyndigheder aflyser TDC's salg af det schweiziske datterselskab Sunrise til France Telecom.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

En stort anlagt fusion, som i første omgang ville indbringe TDC 11 milliarder kroner, ser nu ud til falde til jorden.

Fusionen drejer sig om en sammenlægning af TDC's schweiziske datterselskab Sunrise samt France Telecoms Orange i Schweiz.

Det ny selskab ville sende 11 milliarder kroner ned i TDC's kasse, mens det danske teleselskab stadig ville eje 25 procent af det ny fusionsselskab.

"De schweiziske konkurrencemyndigheder har informeret France Telecom S.A. og TDC A/S om, at den plan-lagte fusion af deres respektive datterselskaber, Orange og Sunrise, er blevet afvist," skriver TDC i en pressemeddelelse.

TDC solgte ud af Sunrise i november sidste år, og kort tid efter hev kapitalfondene, der ejer TDC, seks milliarder kroner ud af teleselskabet.

"France Telecom og TDC er overraskede over beslutningen, da begge parter er overbeviste om, at sammenlægningen ville have gavnet de schweiziske forbrugere. Uden sammenlægningen vil Swisscom kunne fast-holde sin dominerende position på det schweiziske telemarked," lyder det videre fra TDC i dagens meddelelse.

Detaljer på plads

Det canadiske medie, Canadian Business, bringer et AP-telegram, som citererer de schweiziske konkurrencemyndigheder.

"Selskabet ville som følge en fusionen skabe - sammen med Swisscom - en dominerende kollektiv position på mobilmarkedet," lyder det fra de schweiziske myndigheder.

TDC oplyste for to uger siden, at fusionen var faldet på plads mellem de to selskaber. De afventede således konkurrencemyndighedernes dom.

(Opdateres)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS