Nyt system styrer varer trådløst

Teleselskabet Orange har sammen med software-firmaerne G-Software International og AirClic udviklet et system til trådløs indsamling af data via stregkoder, som øjeblikket bliver behandlet i en virksomheds øvrige IT-systemer.

Orange er som teleselskab tilfreds med ikke længere at skulle tale om ?en gang? og ?til næste år?, når det bliver spurgt om muligheden for GPRS-løsninger til erhvervslivet. Ifølge produktchef Thomas Nielsen er det en af de store fordele ved introduktionen af et nyt system til transportsektoren, som Orange har udviklet sammen med de to softwarefirmaer G-Software International og AirClic. Det skriver parterne i en pressemeddelelse.

Systemet gør muligt for virksomheder, der beskæftiger sig med distribution og logistik at holde rede på, hvor deres varer, vogne, containere eller andre enheder er henne ? hele tiden opdateret i realtime og med bestemmelse af positionen. Det baserer sig på stregkoder på de enkelte varer eller kasser, som bliver aflæst af en scanner ? udviklet af AirClic - der kan sættes på en GPRS eller WAP-telefon ? og forlænger den med et par centimeter.

Når så enhederne bliver flyttet rundt, kan de løbende scannes, og dataene bliver med det samme sendt til virksomhedens centrale IT-system. Her kan man så fra centralt hold følge med i, hvor enhederne er, hvad de indeholder, hvor de er på vej hen, og om alt er i orden.

Et dansk firma Ragn-Sells tester i øjeblikket systemet. Ragn-Sells indsamler miljøfarligt affald fra 300 kommunale genbrugsstationer, og det sker i 3500 bure, der cirkulerer mellem genbrugsstationerne. Hvert bur har en stregkode, hvor det fremgår hvilken slags affald, der er i buret, hvor mange kilo, og hvor buret skal tømmes henne. Brugen af systemet har ifølge Ragn-Sells forenklet arbejdsprocesserne og mindsket administrationsarbejdet.

De tre virksomheder bag systemet oplyser, at det kan bruges af alle virksomheder, der har brug for at indsamle data mobil og få dem over før til centrale systemer øjeblikkeligt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job