Nintendo-omsætning øget af GameBoy

Producenten af spil og konsoller Nintendo kan konstatere et stærkt øget salg og overskud i indeværende år. Det skyldes især den nye spilkonsol GameBoy Advance.

Ledelsen og medarbejderne i den japanske spil- og konsolgigant Nintendo kan sagtens snuppe en fridag dedikeret til dyst på tasterne med rigelige mængder slik og sodavand. De seks måneder frem til september har været den rene jubel periode med støt opadgående salgskurver. Det skriver BBC Online.

Salget steg i løbet af det halve år til 225 millarder yen (15,4 milliarder kroner) ? et stigning på 18 procent. Det øgede overskuddet med 14,4 procent til 35 milliarder yen (2,2 milliarder kroner). Det overgår firmaets forventninger fra sommer.

Det gode regnskab skyldes ifølge selskabet og analytikere salget af spil til spilkonsollen GameBoy og et øget salg af den nye maskine GameBoy Advance. Derudover kan Nintendo også takke faldende priser på flydende krystalskærme og billige chips for store besparelser og dermed øget gevinst.

Selskabet gør nu også klar til at tage varmt imod Microsofts X-box. Nintendo øger produktionen og afskibningen af sin konsol GameCube til USA med 200.000 styk for at nå sit eget mål om at have solgt 1,3 millioner af slagsen, inden 2002 falder i slag på Times Square i New York. I øjeblikket kæmper 49 computerkæder ifølge investeringsbanken Goldman Sachs i USA for at følge med efterspørgslen på GameCube.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S