TietoEnator i lokal aftale med Vodafone

IT-konsulenthuset TietoEnator har i Sverige indgået en aftale med teleselskabet Europolitan Vodafone om udvikling af en platform til betalinger via mobiltelefonen. Løsningen skal senere markedsføres globalt.

Det finsk-svenske IT-konsulenthus TietoEnator ser det selv som en vigtig milepæl, at det har indgået kontrakt med det svenske teleselskab Europolitan Vodafone om at levere en softwareplatform til betaling via mobile terminaler. Teleselskabet er nemlig en del af en af verdens største telekoncerner, Vodafone ? og TietoEnator skal sammen med Europolitan Vodafone markedsføre og sælge løsningen på globalt plan.

Systemet skal lanceres i løbet af foråret 2002 ? og skal kunne bruges af telefoner, uanset om de bygger på
GSM-, GPRS- eller UMTS-teknik. Den skal gøre det muligt for brugerne at betale mobilt til den enkelte virksomhed ? uden at skulle registrere sig som kunde først.

Derfor håber TietoEnator og Europolitan Vodafone på at betalingsløsningen vil vinde gehør hos selskaber, der formidler betaling eller sælger digitale varer.

Selskaberne ser det umiddelbart mest indlysende marked inden for salg af netop digitale ydelser, om end fysiske varer også sagtens kan købes via betalingsplatformen.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg