Russiske IT-hjerner i høj kurs

Et projekt, der skal koble danske og russiske IT-virksomheder sammen i partnerskaber, har fået stor opbakning fra den danske IT-branche. 30 virksomheder har allerede nu vist interesse for projekt Mind-Match. Jagten på mulige kandidater fortsætter.

30 danske IT-virksomheder har indtil videre vist interesse for at deltage i Erhvervsfremmestyrelsens projekt Mind-Match, der går ud på at knytte samarbejdsaftaler mellem danske og russiske IT-virksomheder. Det oplyser Birgit Nøhr, projektleder ved Mindwork i Aalborg.

Bag Mind-Match står foruden Erhvervsfremmestyrelsen og Mindwork, der er en nordjysk sammenslutning af IT-selskaber, også EU kontor Aalborg og revisionsfirmaet Nielsen & Christensen.

30 vil være med

- Vi har sendt breve ud til 85 danske IT-virksomheder, og cirka 30 er positivt interesserede. Så vi har fået en stor respons, men man kan undre sig over, at der alligevel ikke er større efterspørgsel, når mulighederne nu er så gode i Rusland, siger Birgit Nøhr.

Hun fremhæver blandet andet de lave lønninger i Rusland som et væsentligt incitament til at indgå samarbejder med russiske virksomheder, der så kan overtage nogle af sin danske samarbejdspartners "pligtopgaver", mens det danske firma selv tager sig af nyudvikling.

Hun regner med, at 10-15 af de 30 virksomheder indgår en egentlig aftale om at deltage i projektet, der koster 20.000 kroner at være med i.

- Men vi skal gerne op på 20 i alt, så vi kontakter stadig virksomheder for at høre om de vil være med, siger Birgit Nøhr.

Turbo på Rusland

Rusland er inde i en positiv økonomisk udvikling, og en stribe reformer har betydet, at den russiske økonomi er hastigt voksende. Mens danske virksomheder kun tøvende giver sig i kast med udfordringerne mod øst har flere lande omkring os for længst sat turboen på i forhold til Rusland.

Russerne har ry for at uddanne nogle af verdens bedste IT-folk, og samtidig betyder den stigende købekraft i den russiske befolkning, at kæmpelandet mod øst udgør et potentielt meget attraktivt marked for vestlige firmaer.

Mind-Match har netop til formål at hjælpe danske virksomheder ind på det russiske marked. For de 20.000 kroner får virksomhederne hjælp til at udvælge egnede russiske samarbejdspartnere. Med i prisen er ifølge Birgit Nøhr også et tre-dages partnersøgningsseminar i Skt. Petersborg til sommer og et kursus i russisk kultur og erhvervskultur.

Omvendt får de russiske samarbejdspartnere tilbud om et kursus i virksomhedsledelse, drift og dansk erhvervskultur.

- Deltagerne får konsulentbistand til at scanne markedet for relevante samarbejdspartnere, og vi bestræber os på at finde to-tre muligheder til hver, så der er nogen at vælge imellem.

Mind-Match henvender sig primært til IT-virksomheder, der er interesserede i underleverandøraftaler, outsourcing eller joint ventures.

Mind-Match projektet blev sat i søen i september sidste år og løber frem til juli 2003. Det er muligt at melde sig til frem til sommer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect