I-data-aktie til salg for to kroner

Tilliden til, at I-data kommer helskindet ud af sin desperate overlevelseskamp, er minimal blandt investorerne på Københavns Fondsbørs. Kursen nåede torsdag morgen et nyt lavpunkt.

Mens IT-branchen venter med tilbageholdt åndedræt på, om det stærkt nødlidende softwarefirma I-data klarer skærene og kommer ovenpå igen, så har investorerne på Københavns Fondsbørs nu mistet den sidste rest af tillid til selskabet.

Klokken lidt over halv ti torsdag formiddag var kursen på en I-data-aktie faldet med mere end 40 procent i forhold til åbningskursen og kunne købes for under fire kroner.

Pris: To kroner
Kort forinden var aktien helt nede og vende i to kroner. I sommeren 2000 kostede den samme I-data-aktie 1.000 kroner, hvilket gav en markedsværdi på mere end syv milliarder kroner.

I dag kan selskabet købes for en slik, idet den samlede pris for længst er styrtdykket til under 30 millioner kroner.

I-data har de seneste dage forhandlet med sine bankforbindelser om at få tilført en akut kapitalindsprøjtning, så de mest nødvendige udgifter kan betales, mens der arbejdes på en mere varig løsning på selskabets problemer. Onsdag meddelte I-data, at det ikke var lykkedes at skaffe de nødvendige midler.

Dagbladet Børsen skriver i dag, at selskabet ikke har betalt løn til sine godt 600 ansatte for den seneste måned.

Følg I-datas kurs på Københavns Fondsbørs her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere