Avatar billede kim1a Ekspert
10. februar 2015 - 15:02 Der er 1 løsning

Betinget formattering, måske nemmere med vba?

Jeg har en rapport på ca 60 kolonner. Disse kolonner har forskellige farver alt efter hvor dataindholdet kommer fra. Indimellem er der kolonner som laver valideringscheck, f.eks. at lagerantal også har lagerværdi og tilsvarende at 0 i lagerantal sikrer at der ikke er en værdi i den tilsvarende lagerværdikolonne.

Hvis en af disse check fejler vil den farve cellen rød
Alt dette skabes nemt via betinget formattering.

Det jeg så ønsker nu er kolonne a bliver rød hvis en anden cellerne i den pågældende række bliver rød. Jeg startede med en løsning hvor jeg begyndte at skrive alle betingede formatteringer igen i kolonne a, men det blev uoverskueligt så jeg ville optimalt set have en god/simplere løsning på dette?

Alternativt vil jeg skabe en vba der lige aktiveres med en knap som kontrollerer om andre celler i rækken er røde, og i så fald farver rød.
Den har jeg næsten færdig:

Sub check_for_validation_errors()
Dim LR As Long, I As Long
LR = Range("A" & Rows.Count).End(xlUp).Row
For I = 1 To LR
    Range ("B" & I) 'End(xlToRight).Column&I).Select 'hvordan vælger jeg sidste kolonne nemt her?
    If Selection.Interior.ColorIndex = 15 Then Range("a" & I).Interior.ColorIndex = 15
        Else: Next I
    End If
Next I
End Sub

Der mangler dog to ting, først og fremmest det valg at B3:ABP3 (eller hvad nu referencen er - se hvor jeg har indsat '). Derudover tænker jeg også at den skal starte med at nulstille kolonne A, hvis man ønsker at køre den igen efter man har rettet en valideringsfejl?
Avatar billede kim1a Ekspert
10. marts 2015 - 11:09 #1
Jeg lukker uden hjælp.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester