Avatar billede ovec Juniormester
11. maj 2015 - 09:46 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Find alle billeder på PC en - Win 8.1

Jeg er blandet ind i en PC hvor jeg skal finde alle billederne - optaget med kamera og mobiltelefon der efter optagelse er anbragt på PC en - styresystem Win 8.1

Billederne ligger alle mulige mærkelige steder hvor de er blevet tilfældigt anbragt.

Tidligere syntes jeg at have brugt en søgefunktion hvor man i søgefeltet skrev eksempelvis *.jpg og så fandt den alle jpg filerne rundt på PC en men denne funktion kan jeg ikke få til at virke, så en god fidus efterlyses
Avatar billede claes57 Ekspert
11. maj 2015 - 10:41 #1
det kan du stadig - i stifinder. Top højre er søgefelt. Bare skriv *.jpg og der vises en liste med alle jpg-filer.
Avatar billede ovec Juniormester
11. maj 2015 - 11:24 #2
claes57 1000 tak - det virker - jeg søgte efter jpg filer - og der var en masse - nu ved jeg at der er optagelser med dels ældre kameraer - og mobil telefoner af ældre typer - husker du andre filtyper om jeg skal søge efter - også videofiler.

Indtil nu har jeg jo kun søgt på jpg filer og der var mange
Avatar billede claes57 Ekspert
11. maj 2015 - 11:44 #3
video: *.wmv *.mp4 *.mpeg *.mpg
billeder: *.jpg *.jpeg *.bmp *.png *.gif
det er ca det mest brugte.
Avatar billede kurtba Ekspert
11. maj 2015 - 22:58 #4
Du kan også bare installere det gratis billedprogram Picasa på pc.en.
Efter installationen spørger det om det skal indeksere billeder på computeren, hvorefter den søger alt frem og viser minibilleder af filerne, og hvor de er placeret.
Avatar billede ovec Juniormester
12. maj 2015 - 22:56 #5
kurtba - tak for fidusen - jeg lagde Picasa ind og her finder den en masse billeder - næsten 10,000 og de ligger mange steder

Har du en fidus om hvordan jeg henter alle billederne ud fra Picasa og lægger dem på et andet sted - jeg skal bare have dem væk fra C drevet hvor de jo ikke skal ligge,

Som claes57 foreslog  lavede jeg en søgning i stifinder og her er også rigtigt mange jpg filer inkl. rigtigt meget skrot der er jpg filer

Her kan jeg ikke rigtigt kopiere alle de fundne filer da en del af dem har samme navn  men ligger forskellige steder - dvs jeg kan ikke lægge dem ind i en enkelt mappe da mange af jpg filerne har samme navn (men selve billedet er forskellige)

Modellen med at omdøbe alle filerne - altså lægge dem i en nummerorden og så lægge dem over på et andet sted - tør jeg ikke rigtigt - hvis der går et eller andet galt - og jeg har jo ikke en sikkerhedskopi.

Tanken om at prøve at lave en nummerændring af alle de fundne filer efter at have lavet en kopi af hele C drevet er jeg også hoppet lidt væk fra da det ikke lykkedes mig at lave en kopi af hele C drevet før at gjorde det - hvis noget skulle gå galt.

Jeg anvender Paragon  som kopieringsprogram - og jeg kan ikke få Medion PC en til at starte fra CD Rom Drevet - selv om jeg har været inde og lave om på opstartsrækkefølgen til at starte på DVD drevet den starter igen direkte på Win 8,1 og der dukker ikke et forslag om en F knap til at trykke på for at få den til at starte på CD Rom drevet.

Så er der gode forslag er de velkomne
Avatar billede kurtba Ekspert
14. maj 2015 - 00:15 #6
Jeg bruger ikke selv Picasa, så hvad den kan og ikke kan, ved jeg ikke meget om.
Det man skal bemærke er, at billederne jo ikke ligger i Picasa. Picasa finder dem bare og peger så på, hvor de ligger.
Så umiddelbart vil jeg tro, at du i Picasa kan se deres placering, men hvis du skal have flyttet dem til et andet drev, så skal du gøre det via Stifinder.
Men det skulle jo også være til at have med at gøre, når/hvis du kan se placeringen i Picasa, så er det jo bare at finde det samme sted via Stifinder.
Avatar billede ovec Juniormester
14. maj 2015 - 10:36 #7
kurtba - tak for kommentarerne - jeg anvender (har gjort) til at finde billederne med Picasa - der er en funktion i Picasa hvor man kan exportere billederne oven på en anden Harddisk og det har jeg gjort - men et af problemerne er at der ligger billeder - eksempelvis jpg) over hele C drevet men jeg kan finde jpg og andre billedefiler andre steder end i Picasa og dem har jeg nu søgt efter og kopieret oven på en anden harddisk - og her har jeg så mange billeder eksempelvis kopieret direkte fra optageenheden der er nummereret startet med 01 og så fortsat de ligger så i en mappe - så er der en anden mappe hvor der også ligger en flok billeder der er nummereret fra 01 og fortsat som i den anden mappe

Det jeg nu har gjort er at lægge alle mapperne et sted og så kopiere billederne over på et andet sted - men da mange billeder har det samme navn kan de jo ikke ligge samme sted så jeg omdøber dem så de kan komme i samme mappe - der er jo så mange billeder der er det samme - med forskellige navne/betegnelser - når jeg har fået alle billederne over i en mappe - så må jeg ind og slette dubletterne så jag får et billede af hver.

Men det er en langsom affære - og jeg sørger hele tiden for ikke at slette noget på C drevet hvor det hele ligger - jeg sletter ikke noget her før jeg har alle billederne ude på et andet sted.

Det er jo almindeligt kendt at man ikke skal gemme noget på C drevet som man er ked af at miste - C drevet kan jo genskabes - men ikke eksempelvis billederne der ligger på dette.

Jeg prøvede i øvrigt at sikkerheds kopiere C drevet - for ligesom at sikre mig dette - jeg anvender Paragon som jeg starter med at lægge en CD Rom i drevet men jeg kan ikke få den til at starte på CD rommen - maskinen en Medion er sat til at starte på CD Rom drevet men den starter direkte op i Win 8,1 - på nogle PC ere skal man trykke få en af F tasterne - men der vises ikke nogen opfordring til at trykke på noget for at få den til at starte på CD Rom drevet. Så er der nogen der ved hvordan man får en Medion til at starte på CD Rom drevet er forslaget velkomment
Avatar billede kurtba Ekspert
14. maj 2015 - 22:43 #8
Jeg har selv haft nogle medion pc.er, og de har vist alle haft F11 til at kalde bootmenuen. Den jeg har nu bruger F11.
Du ved vel godt, at du kan omdøbe alle filerne i en mappe på en gang? Marker dem alle, højreklik og vælg omdøb. Giv dem et sigende navn - f.eks. Fødselsdag hos x
Så kommer de til at hedde
Fødselsdag hos x (1)
Fødselsdag hos x (2)
osv.
På den måde går det jo noget hurtigere med at omdøbe.
Avatar billede ovec Juniormester
15. maj 2015 - 10:51 #9
kurtba - tak for fidusen - jeg har prøvet F11 men her kommer jeg ind i en menu der kan tilbagestille PC en til fabriksindstillinger og nogle andre ting, men jeg må eksperimentere lidt mere for at få den til at starte på denne CD.

Den med at omdøbe kender jeg godt - de 1000 vis af filer har jeg fået ud af maskinen og nu ligger i mange mapper og enkeltvis på en anden harddisk og her er jeg ved at omdøbe dem så de kan ligge i en fælles mappe - og her må jeg jo omdøbe dem da 2 eller flere filer med samme navn ikke kan ligge i samme mappe - jeg kan så her sortere dem i optagetidspunkt orden og så slette alle dem der er mere end een af.

Jeg har tidligere anvendt et program Auslogics (med succes) til at finde dobbelt billeder med men det kan jeg ikke få til at virke - så der er nok kun den manuelle model at anvende,

Jeg var inde at lede efter et andet program til at finde dobbeltfilerne med og her fandt jeg et der var anbefalet af et Computerblad - det virkede heller ikke men til gengæld fik jeg lagt en ny søgefunktion ind - en ligesom den meget omtalte ASK Com - den her hed bare TROVI - så den har jeg lige været inde og fjerne. joe jeg fornøjer mig
Avatar billede ovec Juniormester
26. maj 2015 - 23:07 #10
Hej med jer begge - undskyld mit sene tilbage svar - jeg er ved at være færdig med sagen.

Det jeg gjorde var at simpelthen at kopiere alt fra C drevet over på en anden PC og så gå ind i alle de enkelte filmapper og se hvad der ligger her - det viste sig at der ligger billeder og video i alle mulige mapper og mange af filerne har de samme
navne, men med forskellige indhold af billeder og video.

Jeg er næsten færdig med at lægge alle filerne efter omdøbning over i en fællesmappe så alle billeder og video ligger i 2 mapper.

Tak til jer begge - de 30 points er jo ikke meget at dele - men jeg vil bede jeg at lægge et svar ind begge 2 der gør mig i stand til at dele de 30 point mellem jer - og endnu en gang tak for hjælpen
Avatar billede kurtba Ekspert
28. maj 2015 - 00:00 #11
Mig bekendt kan man ikke dele point. Jeg lægger et svar, men samler ikke på point, så hvis Claes57 også smider et svar, så giver du bare ham pointene.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester