25. december 2015 - 02:33Der er
11 kommentarer og 1 løsning
AC/DC er mit keyboard brændt af?
Hej eksperter
Jeg har fået et keyboard i julegave, men der var ingen strømforsyning med... Der stod den skulle bruge en strømforsyning med 9V dc 1A. Jeg kiggede i mit hus og fandt en med 12 V og 1A. Læste på nettet at der ikke ville ske noget, men hvad jeg ikke opdagede var at det var AC. Da jeg satte stikket i, virkede keyboardet i 10 sek, og så slukkede det. Det begyndte at lugte brændt, og nu ved jeg ikke hvad jeg skal gøre. Er det brændt af eller er der gået en sikring??? Tak på forhånd :-)
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Når elektronik lugter brændt er det som regel altid futtet af. Om det så er det ene eller andet der er skyld i det, er jo ligegyldigt. Man skal altid tilslutte udstyr der passer sammen.
Havde du sat en på der ydede 2 ampere i stedet for 1, men ellers overholdt det andet havde der ikke sket noget. Når man overskrider volt med 33% er det sjældent der klarer det.
ja. Amperen viser blot hvor meget den yder i ampere, og er den større vil den ikke blive belastet så meget. Er keyboard beregnet til DC skal dette selvfølgelig også bruges, men jeg tror ikke det er det der har futtet indgangen af. Det er volten.
12V AC er ikke bare 3V mere end 9V DC, men næsten 8V mere. For ensrettes de 12V bliver DC spændingen 1, 41 gange højere (kvadratroden af 2). Det bliver næsten 17V, som øjeblikkelig brænder tastaturet af.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.