hej! jeg har købt et anlæg med forstærker og højtalere! jeg sætte et minijack fra anlægget (med tilslutningen "audio in") til min PCs jackstick indgang... jeg brugere Asus og de har sådan en lydkonfigurations app indbygget i min PC... når jeg tester mine højtalere der virker de helt fint!! men når de så skal brugs til fx. youtube eller spil gider de ikke at virke!? hvad kan jeg gøre??
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Prøv at klikke på højttaler ikonet nederst til højre ved siden af uret. Derved popper der et vindue op hvori der står: Åbn lydstyrke Afspilningsenheder Optagelsesenheder Lyde Indstillinger for lydstyrkeregulering. Her kan du se hvilke enheder der er aktive eller ej.
Håber det kan være en hjælp til at løse dit problem. Hvis ikke, så er der sikkert mange andre der vil hjælpe.
Du skriver: "minijack fra anlægget (med tilslutningen "audio in")", fint nok. Du skriver videre: "til min PCs jackstick indgang..." det skal være PC'ens jackstik (line)UDGANG.
Jeg kan fortælle at det er meget vigtigt ikke at tilslutte signalet fra forstærkeren/anlægget til højttalerudgangen på pc´en. Dette er afprøvet, og ikke med succes. Der skete det at lyddelen på bundkortet stod af, så det var nødvendigt for mig at købe et serarat lydkort..... af skade bliver man klog, men sjældent rig. Der er mange fælder, og man kan nemt falde i.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.