Avatar billede hairball Nybegynder
20. januar 2000 - 09:22 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Lille vindue ved siden af musepointer

Jeg skal bruge sourcekoden til et lille
vindue med en lille tekst i der følger rundt sammen med musen, jeg har set det på et site men kan ikke huske hvor.

Det skal virke både i IE & NS
Avatar billede tue Nybegynder
20. januar 2000 - 09:46 #1
Det kan kun laves i IE,

Du kan prøve det på http://www.netsite.dk

Prøv at føre musen op på "Domæne check" !!!
Avatar billede hairball Nybegynder
20. januar 2000 - 10:15 #2
Jeg vil æde min gamle hat på at jeg har set det fungere i NS

Andre ?
Avatar billede olebole Juniormester
20. januar 2000 - 10:29 #3
Prøv at checke DENNE her:

http://www.oncotype.dk/

DEN er KEWL…! Og så kører motherfuckeren både i NN og IE. Den vil garanteret kunne modificeres til at følge musen ved mouseover - somehow.
Jeg ved de, de har udviklet den i samarbejde med bl.a. WebMonkey. De er søde mennesker, så prøv at kontakte dem og hør, hvor langt de vil gå med hensyn til hjælp…you never know :-)
/VH
Ole Clausen
Avatar billede hairball Nybegynder
20. januar 2000 - 11:53 #4
olebole, tak. men jeg skal nok bruge et lidt mere håndgribeligt eksempel da jeg ikke har tid til at gennemskue den kæmpekode der ligger på oncotype.dk
Avatar billede Keld Nielsen Professor
20. januar 2000 - 18:15 #5
Den funktion som Tue omtaler kan du hente her:
http://dynamicdrive.com/dynamicindex5/popinfo2.htm
den er kanon nem at bruge - ifølge sitet skulle den også virke i NS - det synes jeg nu ikke helt der virker - download den, men pas på, du kan blive afhængig!
Avatar billede olebole Juniormester
21. januar 2000 - 07:58 #6
Den virker både i IE (4.5) og NN (4.08) på MacG3. Men den er ustabil i IE og ikke særlig fed i NN!
Selvom OncoTypes er stor, kan jeg love dig for, der ikke er ét gram overflødigt 'fedt' på den. Det koster meget kode at lave noget, der virkelig funker!
Der er - efter min mening - for meget 'konfirmand-kode' over den fra DynamicDrive, sådan à la 'Se, hvad jeg kan - næsten…!'
Det er altid bedre at skilte med, hvad man kan - og ikke med, hvad man ikke kan ;-)
/VH
Ole
Avatar billede hairball Nybegynder
21. januar 2000 - 09:06 #7
Det må være den jeg kan bruge, takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester