09. juni 2023 - 13:42Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Kan man implementere DMARC uden også at implementere DKIM?
Jeg er i øjeblikket ved at reducere sandsynligheden for, at de mails, som jeg sender fra min web-server, bliver kategoriseret som spam.
I den forbindelse er det oplagt at kikke på SPF, DKIM, og DMARC. SPF er ret enkelt at konfigurere i DNS'en, så det mener jeg at have styr på.
Nu er turen kommet til DKIM og DMARC. Det ser også nemt ud at konfigure DMARC i DNS'en. MEN, Men, men, jeg kan ikke lige gennemskue om man kan man implementere DMARK uden DKIM. De email-test-sites, jeg har benyttet, (fx. mail-tester.com og mailgenius.com) synes at kæde DKIM og DMARK sammen, men når jeg læser, hvordan DMARC skal specificeres i DNS, så kan jeg ikke se, at der er nogen afhængigheder overhovedet.
Mit spørgsmål er derfor: Kan man implementere DMARC uden også at implementere DKIM?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
ad #2) Tak for svaret, jeg har markeret det som løsning, omend at jeg er uenig i din kommentar.
Men hvad skulle formålet være? Der er to formål: 1) at forstå sammenhængen. 2) at implementere een ting af gangen, så jeg ved, hvor jeg skal lede, hvis der opstår en fejl under implementeringen.
Det er dårlig sikkerhed og ikke intentionen Alternativet vil være at implementere DMARC og DKIM samtidig uden nødvendigvis at forstå sammenhængen samt at komplicere fejlfinding unødigt.
I al beskedenhed synes jeg, at min metode er bedre.
Tak, Hvis du skal gøre det i step, bør du starte med DKIM da DMARC i høj grad bruger det
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.