AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Kan du have en linje under det eksisterende hvor du udskifter FR, LØ og SØ med dine værdier f.eks. via et opslag? xlookup(FR;[kolonne med FR,LØ,SØ];[kolonnen med tal for FR, LØ. SØ]) formlen er kun tilgængelig for O365, men ellers kan Vlookup bruges (den har dog anden syntax)
Derudover kan du blot lave en sumif (sum.hvis) for at tælle antal af FR pr række og derpå evt en sum i toppen for at få alle FR i alle dine rækker.
Du kan prøve at se om det her fungerer. Jeg har ikke mulighed for at teste. =SUM(HLOOKUP(A5:E5;$A$1:$C$2;2;0))
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.