17. februar 2026 - 16:13Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
Kontakt med automatisk tænd efter sluk
Jeg leder efter en kontakt, som man kan montere på en ledning, hvor man kan slukke for strømmen, men kort tid derefter (måske 1 sekund), så tænder kontakten igen automatisk for strømmen.
Jeg ved slet ikke om e sådan kontakt findes, men, hvad skal jeg søge efter for at finde en sådan kontakt?
Når jeg søger får jeg blot store kæmpe relæer og lignende - men, jeg skal blot bruge en simpel kontakt, med en sluk knap, men ingen tænd kanp (for den skal jo tænder automatisk af sig selv efter kort tid).
Det må kunne lade sig gøre. Jeg er ikke selv inde i elektronik, men kan forestille mig at der skal en lille timer til, og en variabel modstand, således tiden kan justeres. Men jeg er temmelig sikker på at nogen ved meget mere om dette her på eksperten.
Du kan få en fjederbelastet afbryder - hvor kontakten vipper tilbage når man slipper den. De findes i mange udgaver og hos mange producenter.
Men du skal se dig godt for, for afbryder den eller tænder den kredsløbet når man trykker ned? - det skal du være sikker på før du køber den. Jeg ville måske kontakte en elektriker, eller skrive til en online elbutik for at forhøre mig - så er du sikker på at få det rette.
...Det afhænger jo også af hvad den skal bruges til - er det svagstrøm eller stærkstrøm? - hvor stor belastning skal den kunne klare, o.s.v.
Er vi ude i at der SKAL være forsinkelse på, skal kontakten have noget elektronik indbygget - et relæ og en timer som ErikHg er inde på - og så er det ikke længere "en simpel" kontakt...
...Åh - og snakker vi almindelig 220v kan der jo i dag fås "smart Plugs" du selv kan programmere op - men igen skal systemet undersøges for at være sikker på om det kan tids-programmeres.
Jeg vil mene at Philips Hue udgaven kan - men det er ikke helt simpelt at "sætte en scene" op... - til gengæld kan den kombineres med en kontakt, og så har du i princippet alle mulighederne dér... - men simpelt... naaa :-)
Hvis du vælger en elektronisk løsning vil jeg anbefale at du ser lidt på en ATMEL microcontroller (mcu) løsning,
Der er imidlertid 2 ting hvis du vælger en sådan. Du må have en relæ-styring progrmmeret ind i samme mcu. Og så er der programmeringen. Og et galvanisk (betyder at der ikke er elektrisk kontakt, men gerne optisk) adskilt interface mellem mcu og 220 Volts delen. (dette for at undgå "du brænder huset af ").
Program. pseudo-kode:
1: TRYK PÅ SLUK KNAPPEN 2: AFBRYD STØM TIL RELÆ.. 3: START TIMER 4: KØR TIDSSLØJFE I X SEKUND (ER) // X = 1 HER 5: AKTIVER RELÆ 6: GÅ TILBAGE TIL 1
HVIS DU IKKE ER "EKSPERT PÅ ARDUINOER" KAN JEG HJÆLPE DIG.
En kortslutnings sikker strømforsyning - en vippekontakt med fjeder som er afbrudt medmindre der trykkes og et relæ - hvis mekanisk så med diode over spolen
Tak for alle jeres svar - som fik mig til at indse, at det ikke blot var "bare lige" ... ... og, da slet ikke for en ikke-tekniker, som mig.
Så, jeg henvendte mig til elektriker og forklarede, hvad jeg var på udkig efter, hvilket han mente ikke burde være et problem ... ... så, nu ligger opgaven hos ham.
Tak for hjælpen til alle.
Synes godt om
1 synes godt om dette
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.