Avatar billede perstig Nybegynder
26. januar 2000 - 12:07 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor kan jeg ikke billederne i DBén

Jeg kan ikke se de indsatte billeder i den Access database jeg har lavet !!

Jeg har nogle vare i datatbasen, og jeg gerne vil gemme et billed af hver vare i DBén også.
Billederne er taget med digital-kamera og gemt i JPG-format.
I "hoved"tabellen her jeg et felt jeg kalder Billed af typen OLE-Objekt.
I formularen har lavet (vha. guiden) et felt til billedet (bundet objekt-ramme), hvor billedet gerne skulle vises efter jeg har indsat det via højre-klik i feltet - indsæt objekt - og fra dialogboksen har jeg valgt filen med billedet. Billedfilerne er placeret i samme mappe som databasen.
Men jeg får kun et ikon (JPG-ikon) frem, men med det rigtige filnavn.

Hvad skal jeg gører for at få vist det rigtige billed ??

Jeg har "travet" det meste af Access-hjælpen igennem, men kan ikke se hvad jeg gør forkert.
Håber der er en eller anden der kan hjælpe.

VH
Per Stig
Avatar billede ricky Nybegynder
26. januar 2000 - 13:46 #1
Prøv at sætte picture type=embedded
Avatar billede ricky Nybegynder
26. januar 2000 - 13:47 #2
det er ligegyldigt hvor pics er placeret - de kommer til at ligge fysisk i databasen, når du indsætter dem...
Avatar billede jbc Nybegynder
26. januar 2000 - 15:46 #3
Jeg har nøjagtigt det samme problem, så hvis nogle hjælper dig kan de score yderligere 60 point ved at svare mit spørgsmål også.
mvh
Jørgen
Avatar billede perstig Nybegynder
26. januar 2000 - 16:45 #4
Det lyder meget rigtig det du forslår,
men når jeg højreklikker på billed feltet på formularen (designview) og vælger egenskaber, kan jeg sætte en egenskab der hedder >Tilladt OLEType<
Jeg kan vælge mellem sammenkædet, integreret og begge (Jeg går ud fra at integreret er det samme som embeddet). Jeg vælger integreret og gemmer, men det hjælper ikke jeg får stadig kun et ikon istedet for selve billedet.

I am still confused !!!!
Avatar billede ricky Nybegynder
26. januar 2000 - 20:33 #5
Ok - du skal bruge den kontrol der hedder Bound Object (ved ikke hvad de har valgt at kalde den på dansk) - tegningen af den er et billede med 'XYZ' foroven...
I den kan du vælge om der skal vises content (indhold?) eller ikon.
Håber at det hjælper...
Avatar billede perstig Nybegynder
26. januar 2000 - 23:02 #6
Hej ricky

Jeg har lige bladret lidt rundt her i access spørgsmål/svar og støder på et spøgsmål fra Lazer fra 30/09-99 af ligende karakter som du også har svarer på.
Jeg kan nu se at jeg ikke umiddelbart kan få vist et billed i et felt i min formular når jeg bruger access2000.
Ideen er også på længere sigt at bruge DBén som grundlag for en ASP-webside med visning af de aktuelle vare samt data.

Tak for hjælpen. Jeg accepterer
VH Per Stig
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester