07. september 2001 - 12:58Der er
9 kommentarer og 1 løsning
UltraDev connection til en MySql database
Hej.
Som overskriften fortæller vil jeg gerne lave denne connection. Problemet er bare at jeg tidligere har arbejdet i Access-database, men må flytte over pga. manglende understøttelse af Access.
Når jeg har oprettet en database ved navn \"Flob\" i mysql (med brug af anonym bruger), skal den connection laves i UltraDev. Hvordan gør jeg dette når Flob-dataerne ligger i et biblotek ?? Hvad skal man helt præcis skrive i connection string, og hvad skal vælges af \"applikation under egen maskine\" eller den anden ??
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg ved at sting\'en skal hedde noget der ligner : Driver={SQL Server};Server=servername;Database=dbname;Uid=;Pwd=; men hvordan finder jeg \"servername\" ??
Der skal sættes en konto op til dig. Normalt kalder man det noget som DitDomain.dk.mysql men prøv evt. at skrive \'localhost\' måske virker det, måske ikke.
Men ja du må nok hellere maile webmasteren og få de korrekte oplysninger om 1) Host 2) Brugernavn 3) Password
Hvis det er MySQL kan du godt, hvis du har adgang til MySQL serverens rod mappe altså. Default ligger MySQL databaser i C:\\mysql\\data\\databasenavn men det tror jeg nu ikke du har :) Du skal derfor oprette din DB med scripts, og tilføje de eksisterende med en tekst fil som indeholder det hele. Se MySQL dokumentationen for yderligere info.
Jeg har lige fået i.p adressen, men han skriver også at jeg selv skal oprette en db, og navnet SKAL være db_(navn), ve du hvilke effekt det vil have hvis jeg skal bruge Snitz Forum ??? Desuden siger han at jeg skal connecte ved :
Du skal ændre koden i Snitz Forum så det kommer til at passe med den DB du laver, det er jo det det hele går ud, at få det til at passe sammen og virke :-)
Den der MySQL connect han har sendt.........det ved jeg ikke lige hvad skulle bruges til, men er der ikke en lille Help side på jeres server ??
Nej. Desværre...men du skal ihvertfald have mange tak for hjælpen..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.