Avatar billede dm00218 Nybegynder
08. september 2001 - 10:14 Der er 1 løsning

Dos programmer under Linux

Hej...
Vi skal sætte Linux op på en server i et mindre firme. Problemet er bare at de har nogle gamle dos-programmer som de skal have kørende på serveren. Hvordan gøres dette? Det skal siges at det ikke bare er fil-sharing, men selve programmerne (bl.a. Concorde 4) som skal køre på linux-serveren.
Da jeg er er forholdsvis newbie indenfor linux, vil det være rart med en rigtig god beskrivelse af løsningen.
Avatar billede milpoer Nybegynder
08. september 2001 - 11:16 #1
Se dette site..

Running a DOS-application directly from Unix shell

http://www.dosemu.org/docs/README/0.98/README-13.html
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester