09. september 2001 - 01:03Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Switch til ADSL modem
Jeg har et Siemens ADSL modem fra TDC NetExpress, og en SpeedStream 2601 ADSL router!
Jeg vil nu gerne have flere computere på netværket og har hørt at man kan smide routeren i skraldespanden og sætte en switch DIREKTE på ADSL modemet og tilslutte computerne i denne. Er det rigtigt???!!
Min switch er en Unex NexSwitch SD050s som er købt i TeleDanmark butikken....
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg havde en Zyxel Router før, men da jeg fik ADSL anskaffede jeg mig en Hub/switch til 6-700 kr. og 3 netkort og fra Cybercity kom der en cisco 677. Ciscoen blev konfigureret inde hos Cybercity og resten blev konfigureret næsten af sig selv, vi er 3 brugere i et Peer-to-Peer netværk, 2 af dem bruger winXP (før brugte vi win2k) og en bruger win98.
RETAXES>>> Hmm.. det var ikke lige dét, jeg var ude efter! Jeg vil simpelt hen vide hvordan jeg sætter mit ADSL modem direkte på min switch, uden brug af router..... :)
Jeg er godt klar over at du sigtede til hvordan kablerne skulle tilsluttes, om det skal være krydsede kabler eller ikke krydsede. Det kan jeg ikke svare på lige i dette øjeblik, så skal jeg til at skille det ad og det bliver ikke nu!
Ciscoen bliver koblet til switchen direkte, fra switchen går der ukrydsede kabler ud til netkort på de 3 PC. Netkortene behøver ikke at være 100Mb type, men det er rarest når vi udveksler filer mellem maskinerne. Fra Cybercity har Ciscoen adressen 10.0.0.1 - de næstfølgende hedder så 10.0.0.2 - 10.0.0.3 - 10.0.0.4
Jeg ved ikke om du kan bruge det til noget, jo forresten, kablet fra Ciscoen over til Switchen er leveret fra Cybercity og du må ikke spørge mig om det er krydset.
Cisco 677 er en Router. Cisco\'en har default fra CC slået DHCP til det vil sige den tildeler automatisk ip adresser til de maskiner der nu startes op.
Du kan ikke skrotte din Router medmindre at det Siemens ADSL modem har DHCP indbygget, og det tror jeg ikke det har, men jeg ved det ikke. Normalt bruger man ikke krydset kabler imellem 2 computere DIREKTE, men normalt når der sættes switch/hub ind bruges der krydset kabler mellem comps. og switch/hub. Det kommer lidt an på hvad der understøttes og ikke understøttes.
Sidder selv med CC Adsl, her er der lige kabel mellem Router og switch og krydset mellem router comps. Din switch/hub skal selv kunne vende signalet for at bruge lige kabler mellem den og comps. og dette er ikke så normalt. Men læs lidt i dine papire til switchen.
Du skal nok ikke smide routeren i skraldespanden, det er nemlig ikke din med tdc\'s :-)
Der er rigtigt som bo siger:
Adsl modem -> Router -> Switch/hub -> div. comps.
Du skal altså stadig bruge routeren, det er netop det du har fået den til, mens du kun var en computer til internettet kunne du have smid routeren væk, men ikke når der skal flere pc\'ere på..
Du kan IKKE smide routeren væk. Den er nødvendig for at du kan have en intern adresse. Din router er sat op til NAT som konverterer din(e) interne private adresse(r) til én public extern. ud over det kan nogle routere (de fleste) tildele interne (private) ip adresser (DHCP). En lille rettelse til noget af det ovenstående... Der bruges krydsede kabler når to hubber/switche/routere skal forbindes sammen, og mellem to NIC (Netværkskort)hvis to maskiner forbindes direkte uden hub da de er samme type så at sige, hvorimod der bruges normale(ikke krydsede) kabler mellem NIC og Switch/hub/router. Mvh. Eric.
Okay! Jeg har prøvet at sætte ADSL modem > Router > Switch, med det resultat at Internettet kun virkede på den ene computer (ud af 2), og gik jeg ind i indstillingerne for netværk og TCP/IP og satte IP-adressen til dynamisk virkede det på bege computere, men det er NØDVENDIGT med en fast lokal IP-adresse på disse her computere, da den ene kører som en server, og routeren jo ved, hvilken lokal IP adresse den skal sende de besøgende hen.....
thoeger_poertner>>> Sjovt du siger det med at det er TDC´s router... det troede jeg også, ind til der kom en regning ind gennem brevsprækken i går fra TDC hvor de ville have 1995,- kr. for 1 stk. SpeedStream 2601 ADSL router.... fatter ikk´ hvad de har gang i!!! Har ikke tænkt mig at betale den....
Hvilke IP adresser får du tildelt hvis du benytter DHCP? 192.168.1.X èller noget i den retning ? Jeg forstod på dig at du havde Netexpress fra TDC.. Jeg er netop kommet på Pro@ccess fra TDC, og jeg fik at vide at Netexpress IKKE havde fast public IP?
Selvom den er grim, så ser den ud til at kunne klare det den skal, altså NAT, DHCP osv.
Men når du har fået en regning så må det da enten være en fejl, eller en eller anden grund til at de syntes du skal købe den, og så har du vel ret til at sige du ikke gider have den..
Når je går ind på http://192.168.1.1 i det der router opsætningsinterface og klikker \"System status\" er der noget der hedder DHCP tabel, og i denne tabel står der kun én IP-adresse:
Du kan kun sætte 1 pc til et TDC ADSL modem, hvis du ikke har bestilt x antal ip adresser hos TDC. Hvis du har det kan du bruge alm. \"Lige\" kabler Hvis du ikke har flere dynamiske ip adresser fra TDC (koster ca. 20 pr.stk om mdr.) skal du sætte det op: ADSL modem => Router => Switch => PC`er. Du kan også undgå din router hvis du sætter en af dine pc`er op som server, men jeg går ud fra at du ikke vil det :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.