Avatar billede stoffer Nybegynder
02. februar 2000 - 15:31 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

#VÆRDI!

234
234
2342
23234
234


#VÆRDI!

her står simpelthen: =D1:D5


hvorfor skriver den #VÆRDI! i cellen og ikke hvad nu de tal ganget giver?????
Avatar billede driis Nybegynder
02. februar 2000 - 16:11 #1
For at få, hvad tallene giver, hvis de alle ganges sammen, er syntaksen:
=D1*D2*D3*D4*D5

For at få summen:
=sum(D1:D5)

Hvis det var noget andet, du ville gøre med tallene, så skriv igen her
/driis
Avatar billede mukke Nybegynder
02. februar 2000 - 16:17 #2
jeg mener også at den skrive #VÆRDI når der er en værdi men der ikke er plads til den.

prøv evt. at udvide kolonnen så der med sikkerhed er plads til resultatet.
Avatar billede stoffer Nybegynder
02. februar 2000 - 16:29 #3
mukke --> det har jeg prøvet

driis --> det var rigtigt, men det var faktisk ikke helt det jeg ville ;)

ved du hvad funktionen AI

Hvis jeg nu skriver AI(D1:D5) skriver den #NAVN?

Jeg har prøvet hjælp menuen til det, men....det er uforståeligt



Avatar billede stoffer Nybegynder
02. februar 2000 - 16:31 #4
Hvis du kan give mig et simpelt regnestykke med IA er der flere point :)
Avatar billede driis Nybegynder
02. februar 2000 - 19:28 #5
- Jeg ved desværre ikke, hvordan IA fungerer/skal bruges til. Men hvad, helt præcist, skal du gøre med dine tal? Måske kan der bruges en anden funktion?
Avatar billede frankgrevil Praktikant
02. februar 2000 - 21:09 #6
Dine spørgsmål tyder på, at du enten er nybegynder, sniffer lightergas eller eksperimenterer med bevidsthedsudvidende stoffer. Lad mig prøve alligevel:

=D1:D5 er en reference til alle fem celler D1 til D5. Hvis du endelig vil bruge den slags referencer, skal du afslutte indtastningen med Ctrl+Skift+Enter. Du havde forhåbentlig ikke regnet med, at kolon betød division?

AI() findes ikke. Det gør derimod funktionen IA(), som beregner den interne rente af en serie pengestrømme. Et eksempel på brug af AI():

=AI(D1:D4;0,1), hvor der i D1..D4 står værdierne -100, 50, 40 og 30, returnerer værdien 0,1065. Det er forrentningen svarende til at man indbetaler 100 kr nu og efter 1, 2 og 3 år får henholdsvis 50, 40 og 30 kr tilbage. Argumentet 0,1 er et startgæt, som fortæller Excel, hvor søgningen efter løsningen skal starte.
Avatar billede stoffer Nybegynder
03. februar 2000 - 11:13 #7
Jeg ASP programmør -- ikke excel guru, og hvis du ligger mærke til det skrev jeg IA bagefter - det var en typo. og NEJ jeg regnede ikke med at det betød division, jeg vidste udemærket at det var cellerne fra D1 - D5. BTW du byttede også rundt på bogstaverne ;)


Det gav mig noget mere klarhed over det - problemet er at jeg skal programmere den samme funktion i ASP.


IA(D1:D4;0,1) fik jeg dog ikke til at virke, kun IA(D1:D4) hvilket giver 11%.

Men jeg har bare stadig svært ved at se, hvordan den regner den interne rente ud




Avatar billede stoffer Nybegynder
03. februar 2000 - 15:16 #8
hvis i vil forstå hvad det egentlig var jeg ville så kig her:

http://www.eksperten.dk/spm.asp?id=10956
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester