Avatar billede droopy Nybegynder
15. september 2001 - 20:41 Der er 1 kommentar og
3 løsninger

Limit på netkort overførelse

Jeg har en linux box og vil gerne begrænse den til kun og kan overføre med 1 mbit da jeg har en 2 mbit forbindelse hvor linux maskinen lige nu tager hele båndbreden.

Hvordan får jeg sat en limit på den båndbrede den burger?

-DroopY
Avatar billede coderdk Praktikant
16. september 2001 - 03:11 #1
Avatar billede langbein Nybegynder
16. september 2001 - 10:47 #2
Avatar billede seider Nybegynder
16. september 2001 - 16:12 #3
når du nu skal lave en ny kernel skal du inkopilere fair sharing / qos.

det burde være lige til.

www.fotx.net/seider
Avatar billede droopy Nybegynder
17. september 2001 - 20:53 #4
Jeg skal bare bruge sådan at folk ikke kan downloade zip, rar, exe og alle andre program tyber med mere end 50 kb/s
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester