20. september 2001 - 22:41Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Ustyrlig email
Jeg har pludselig fået et mærkeligt email-problem. Mandag 17. september kl. 14.32 sendte jeg en nyhedsmail til en række medier. Torsdag 20. september “genudsendte” den pågældende email sig selv til modtagerne. Det skete to gange henholdsvis kl. 10.02 og kl. 14.57. En kollega på samme arbejdsplads har været udsat for det samme. Problemet blev dengang løst ved at den pågældende blev tildelt en anden email-adresse. Det vil jeg gerne undgå - jeg vil derfor være taknemlig hvis nogen har en forklaring og en løsning på problemet som jeg kan give videre til vores IT-afdeling!
Jeg bruger mailprogrammet Outlook Expres - men måske løser problemet sig af sig selv, idet vores IT-afdeling er i gang med en større omlægning af systemerne, herunder også håndteringen af mail.
De mener det vil løse problemet. Navnet på serveren har jeg desværre ikke.
Jeg er ret overbevist om at det er et servermæssigt problem, mailserver softwaret der er en fejl i. Det kan være fordi mailserveren ikke har fået leveret mailen til alle emailadresser (ex. pga. netwærksproblemer) og derfor regner med at mailen ikke er sendt, den prøver derfor at sende mailen igen efter et hvist interval.
Ja, men hvis det er et problem ved afleveringen af mailen vil du blive rat fuldstændigt tilfældigt, da det er afhængig om en af mailadresserne du sender til ligger på en mailserver der ikke lige kan blive leveret til inden for et givet interval efter afsendelsen. Derfor kan det ske hvis der er et netstik er blevet spakket ud, nettet er overbelastet pga. et eller andet event, eller den modtagne mailserver er løbet tør for diskplads eller er blevet rebootet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.