Avatar billede marz* Nybegynder
27. september 2001 - 15:59 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

installere en font for at se en internetside

kan man programmere sig til at en besøgende på en hjemmeside automatisk downloader en font hvis den ikke er der i forvejen :) og indstallere den
jeg har font typen både til mac og pc så det skal koden osse tjække for

kan det lade sig gøre :)

marz*
Avatar billede fastpoint Nybegynder
27. september 2001 - 16:30 #1
Gør sådan at når man kommer ind på din hjemmeside så spørge den om man vil download fronten...de fleste siger nok ja og så mener jeg nok at den spørger om man vil køre det man lige har downloadet siger de ja bliver den installeret..
Avatar billede olebole Juniormester
27. september 2001 - 20:07 #2
<ole>
MS har en teknologi til at embedde en font. Jeg er ikke inde i den selv, men prøv at søge på Eksperten eller MS\' sider.
/mvh
</bole>
Avatar billede jakoba Nybegynder
28. september 2001 - 20:00 #3
Ja det kan man. Både i IE og i NS.
Men naturligvis på forskellig måde til hver af dem.
Derudover tager det en hulens tid at downloade og sætte op så jeg bruger det ikke og har glemt hvordan.
Det er nemmere og hurtigere at lave et gif-billede med det font der skal være anderledes.

mvh JakobA
Avatar billede olebole Juniormester
28. september 2001 - 23:29 #4
...og få en aftale med sandsigersken miss.Sibylla - hvis det f.eks. er et nyhedsmodul, der skal laves gif-billeder til  =)
Man kan faktisk nøjes med at downe enkelte tegn fra fonten - eller dele af den - og så tager det ikke lang tid. Jeg har set det anvendt, hvor det virkede kanon...og selvfølgelig også det modsatte.
Check dokumentationen ud. Jeg er ret sikker på, det er en temmelig fed teknologi, hvis den bliver brugt fornuftigt  :)
/mvh
Avatar billede marz* Nybegynder
29. september 2001 - 17:29 #5
damn det lyder kompliceret :) men jeg tjækker det lige ud
Avatar billede marz* Nybegynder
29. september 2001 - 21:19 #6
det burde være oleboles point, men nu får i dem for at svare :)

marz*
Avatar billede olebole Juniormester
29. september 2001 - 23:43 #7
Hehe...no sweat  :)
Metoden er faktisk et alternativ til server genererede gif\'er til dynamisk genererede menuer. Et evigt tilbagevendende problem.
Jeg har selv lige siddet med en opgave, hvor en menu skulle auto genereres og designet sagde, at fonten skulle være Eurostyle Bold Oblique. Det endte med en Verdana, bolded i italic - hvilket, i forhold til det oprindelige design, bibragte siden et skær af selvdød gnu  :(
Måske, man alligevel selv burde checke teknikken bedre ud  =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester