02. oktober 2001 - 11:27Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
Lyd (ac97)i redhat 7.1
Jeg har et indbygget ac97 lydkort i mit bundkort med et via133a chipset og jeg kan ikke få lyden til at virke, til trods for det er tilsluttet i bios. SNDCONFIG finder det ikke! Hvad skal jeg gøre?
Jeg vil gerne forsøge at rette i IO og DMA, men jeg er ny i linux, så jeg ved ikke hvordan og hvad skulle de i givetfald rettes til, jeg tror ikke der er nogle konflikter.
på aopens hjemmeside er der en driver til linux til netop dit lydkort. Jeg har selv haft samme problem med mandrake 7.2 men da jeg skiftede til mandrake 8.1 virkede lyden.
Det lyder mærkeligt, for jeg har også et via133a mb med onboard Ac97 lydkort. Dog virkede lyden ikke optimalt i redhat7.1 med standard kernen - Lyden var dårlig og midi begyndte at skratte. Da jeg så prøvede redhat 7.2 var der ingen problemer. Hvis du læser på realplayers hjemmeside kan du også se at folk har problemer med deres ac97 og red hat7.1 - Det løses med en ny kerne.
I må undskylde der er gået lidt lang tid siden sidst, men jeg har haft travlt. Desværre har jeres råd endnu ikke kunne løse mit problem. Jeg er bange for det er en hardware fejl. Tak for interessen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.