Avatar billede sph Nybegynder
03. oktober 2001 - 08:11 Der er 2 kommentarer

æøå i mail

Hei

Jeg har ett script som ligner på \'hotmail\'. Scripte sender og mottar mail fint.
Problemet viser seg først når jeg sender en mail fra min Outlook til scripte med æøå i subject. (dersom jeg bruker de eng. tegn virker den fint)
Body viser æøå fint.

Men subject ser sån ut: =?ISO-8859-1?B?+OblLdjGxQ==?=

Hvordan kan jeg få subject til å vise æøå, og ikke en masse rot?
Hva betyr den ?B, som står etter  =?ISO-8859-1?

Selv ikke dem jeg køpte scripte av hvet hvordan man skal får det til. Men det er nok fordi de sitter i usa å ikke trenger æøå.
Er det noen kloge hoder her som har nøylen til mitt problem?


Avatar billede yellow Nybegynder
10. oktober 2001 - 12:39 #1
For at kunne vise Æ,Ø og Å, skal dit script kunne konvertere 7-bit headers som \"=?iso-8859-1?b?xiDY?= =?iso-8859-1?b?xQ==?=\" til 8-bit version (\"Æ Ø Å\").

Siden det virker i body, vil jeg tro at det kan lade sig gøre. Er der en \"setting\" hvor du kan vælge 8-bit conversion?
Avatar billede sph Nybegynder
10. oktober 2001 - 14:28 #2
Kan jeg maile deg den ene del af scripte?
å legge det ut her vil ta all for mye plass.

Det de har gjort er å legge inn hele iso tablellen 3 ganger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester