Ifgl.
http://www.samsungmonitor.com/newdesign/html/products/755df.htmså er det som du rigtigt siger deres eget billedrør, men de skriver skisme ikke noget om at der skulle være problemos med ophænget.
Umidelbart så ville det være mystisk hvis der skulle være problemer, da det så ville være en kopi af sonys system, men man skal jo aldrig sige aldrig:-(
Du skriver tidligere at du ikke kan finde en forhandler i Århus der har den på lager og har måske ikke tid til at rejse rundt i landet for at prøve den. Men et rigtigt godt råd må jeg nu stadig give dig. Køb Aldrig en skærm før du har set, rørt og prøvet den i en butik. Her mener jeg ikke kun en demovarer men den skærm som du vil smide kroner på bordet for at købe!!!
Det kan godt være forhandleren ikke tjener det store, men når du ligger så mange kroner på bordet så skal du forlange at se varen i brug inden du går hjem med den!
En anden lidt nemmere genvej er at købe den fra en dansk forhandler via nettet. Der har du 14 dages fuld returret uanset hvad de ellers prøver at bilde dig ind. Køb den, prøv den, og er det ikke hvad du forventer så send pakken retur igen. Forhandleren kan bare prøve at sige bøvs, så disker du bare op med forbrugerombudsmanden. Så skal de nok opføre sig efter den danske lovgivning*SS*
//Beach