05. oktober 2001 - 09:53Der er
12 kommentarer og 1 løsning
usermod md5 og password
Hejsa
Jeg sidder og roder med lidt bruger administratrion på en RedHat 7.1. Hvordan får jeg usermod / useradd til at fungere også med tildeling af passwords. Altså det jeg mener er at når jeg tilføjer en bruger med useradd skal det password jeg sætter med -p allerede være krypteret. Hvis man så kører med MD5 password kryptering burde man så ikke generere passwords med en MD5 encrypter, eller er der noget jeg totalt har misforstået??
Nej for jeg skal bruge det i forbindelse med noget web administration af brugere, hvor brugerne selv skal kunne ændre deres passwords. Der vil jeg så bruge sudo sammen med usermod efter at brugeren er korrekt logget ind.
Desuden er jer også intesseret i at få det til at virke bare sådan rent principielt, for nu har jeg siddet og rodet lidt med det...og jeg hader uløste problemer ;O)
Altså som jeg havde tænkt mig det skulle fungere var at brugeren får 4 tekst bokse. En til brugernavn en til nuværende password og to til det nyes password. Her skal det nye password så MD5 krypteres inden det lægges ind med usermod.
Jeg forstår ikke helt det med passwd og md5. Altså hvis md5 er en fastlagt algoritme burde det så ikke give samme resultat hver gang man udregner det for en given streng eller hvad? Bliver der gjort noget mere inden passwordet bliver lagt i /etc/shadow, for jeg får et forskelligt resultat hver gang jeg lægger samme password ind med passwd kommandoen.
ahhh.....nu giver det pludselig mening....men hvordan kalkulerer jeg det ind i min md5 udregning, eller man kan vel få programmer der gør det. For hvis jeg tager md5sum får jeg samme resultat hver gang for samme streng
hmmm...øv. Nå men så er der vel ingen anden udvej end at bruge passwd. Men tak for hjælpen :O)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.