Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Image baggrund = new Image(); baggrund.getImage(getCodeBase(),\"webcam.jpg\");
og så en i paint
g.drawImage(image,0,0,this);
men den giver denne error
test.java:9: java.awt.Image is abstract; cannot be instantiated Image baggrund = new Image(); ^ test.java:14: cannot resolve symbol symbol : method getImage (java.net.URL,java.lang.String) location: class java.awt.Image baggrund.getImage(getCodeBase(),\"webcam.jpg\"); ^ 2 errors
OK, jeg har ikke testet, blot kigget i min bog, hvor der var et eksempel (det bugte et Image array). Jeg fik det åbenbart dekomponeret forkert. Jeg har ikke arbejdet med applets, så jeg har ikke overvejet den problemstilling.
De gange jeg har brugt Image er jeg ikke stødt i problemer, så jeg må have gjort det rigtigt i de tilfælde...
Du kan evt. loade billedet i din init() metode, som eksemplet gør
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.