I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Brugerne har lige valgt at forlade dit websted og gå et andet sted hen. Hvad bilder du dig ind at insistere på at han skal blive? Hvis der er noget vigtigt du vil sige, hvorfor sagde du det så ikke på webstedet?
martinfrost>> der er bare ikke noget bodytag i den side der indeholder frames\'ne ... man skal enten ha en gennemsigtig frame eller en frame der ikke ændres under navigering på sitet
jakoba, det afhænger vel af formålet med siden? jeg har farvelpopup på min side(det lukker godt nok af sig selv) og jeg har ikke fået negativ feedback på det fra mine brugere
jakoba: Ej nu må du stoppe Jakob!! Du kritiserede selv min side, pga. at er kom et spm op i starten af min side, om hvad folk syntes om designet! Du syntes det var forkert da du jo aldrig havde set det før!
Derfor har jeg nu gjordt sådan at det kommer når man forlader forsiden!
Er det nu også galt eller hva\'? Martin Frost havde på en eller anden måde ret i sit JavaScript, så han får pointene!
og så har du givet ham begge mine svar i din egen version ,,,, det script der indeholder window.open i en funktion du kalder onunload gør jo det samme som mit window.open i onunload ... blot du har et unødvendigt script
Kommentar fra michaelb2 14/10 2001 18:54:30 Jeg kritiserede ENDNU MERE popops der var helt ude af kontakt med virkeligheden (bede brugeren om respons på en side han ikke har haft tid til at kikke på) Men først, sidst og midti kritiserer jeg popops der ikke direkte og åbenlyst tjener en formål brugeren har givet tegn på han går ind for. http://hjem.get2net.dk/Jakob.Aggernaes/prek/prident.html
ude af kontakt med virkeligheden. dp popoppen kom i start var spørgsmålet ude af kontakt med virkeligheden fordi det spurgte om noget brugeren ikke havde grundlag for at svare på. \"Hey michaelb2, synes du ikke det er et flot billede jeg har på væggen?\". Det er et fjoget spørgsmål at stille når du aldrig har set min væg.
Ok ET formål. :-)) se: http://hjem.get2net.dk/Jakob.Aggernaes/temp/exp93542.html der er 2 popops på den side. deres ene formål er at hjælpe brugeren med at vælge en farve, men først EFTER \"brugeren har givet tegn på han går ind for\" det ved at klikke på en af knapperne.
Smart måde at forklare det på... Det med billedet på væggen *<8o)
.::Michael::.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.