17. oktober 2001 - 11:55Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Red Hat med Apache
Har fået en opgave..
Sæt en LINUX Apache server op.. spm: skal lige sige at ejg er kun lidt kendt med linux.. har installeret det flere gange på min PC.. men stadig ingen stor kendskab til det *S*
1# Har RH 7.0 og 7.1, hvilken skal jeg tage? 2# En KOMPLET guide til at sætte det op... hvilke pakker skal jeg tage under installationen af RH? 3# EN KOMPLET guide til at sætte Apache op... 4# alt i alt, en KOMPLET guide til at sætte Red Hat op med Apache installeret, og virker ;o)
Vil gerne have links til sider eller filer der kan bruges..
space => kunne ikke fjerne den! så jeg har ominstalleret.. fandt Apache under pakkerne.. og fjernede den der *S*
Så nu virker det.. tror jeg.. ;o)
Jeg kan gå ind på IP\'en og set TEST siden fra Apache.. men ikke fra andre sider..
Jeg mangler en bedre guide til Apache, om hvordan man konfigurer Apache..
Det der står på gnuskole.dk er en halv side om konfigurering.. synes det er lidt tyndt *S*
Jeg ved endnu ikke hvad der mere skal installeres på denne server.. så jeg er lidt bar bund.. da jeg bare har fået at vide at jeg skulle installere Red Hat, installere Apache.. intet andet..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.