06. marts 2000 - 16:37Der er
10 kommentarer og 1 løsning
HJÆÆÆÆLP!.....
Jeg har lige slettet min partition med fdisk, og derefter oprettet en ny (FAT32)... så formaterede jeg min HD og begyndte at installere WIN98. (Jeg har bootet fra min originale WIN98 CD) men da WIN98 genstartede computeren første gang, som en del af installationen gik den i bluescreen... med fejlmeddelsen: "MSGSRV32 forårsagede en manglende segmentfejl i modul USER.EXE på adresse 0008:00003d7c" Jeg har nu prøvet at skille min computer fuldstændig ad, og kun sat det mest nødvendige i, og alligevel gør den det... Microsoft ville have 500,- for svaret, kan nogle hjælpe - for jeg nægter altså at give Microsoft 500,- for det!!!
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
hvis du har en bootdisk kan du prøve at skrive, (har du ikke en må du få en af en ven)
format c:
derefter
sys c
Hvis du derefter kan få adgang til computeren (i dos)har noget af den det i vertfaldet godt! hvis det lykkes prøver du så igen at installere win 98, på den ny formateret partion, ikke noget med at slette den med fdisk og oprette den igen! fjelen kan ligge her!
Hvis du stadig har problemmer finder du ud af om du har sat noget nyt hardware i siden sidst på instalere win på maskinen, hvis du har det tager du den enhed ud (kun den enhed).
hvis du har et almmendelig grafik kort, sætter du det i istedet for Viper korttet!
har du stadig problemer, smider du computeren ud fra et højt hus... mimimum 6 etager! virker den nu har det nok bare en løs forbindelse der lige skulle rystes på plads!
Løsser dette ikke dit problem? Har du købt computeren samlet har du minimum 1 års reklamation, men sikket 1 års garanti, en 450Mzh kan ikke være så gaml så mund ikke der er et eller andet at hendte his en forhandler?
Det er ihvertfald ikke en virus, så måske skulle det have været i en anden kategori ;-) Ved at stille spørgsmålet i den rigtige kategori sikrer du dig at de folk som ved noget om emnet har mulighed for at give et svar. Dermed ikke sagt at de personer som har svaret, ikke ved noget om emnet, det var bare et lille tip til motte!!
Ha' en fortsat god dag ;-)
Synes godt om
Slettet bruger
07. marts 2000 - 12:05#7
Jeg har fået løst mit problem, det var en defekt RAM klods... :-)
Jeg havde glemt mit password, og min e-mail adr. var blevet ændret så jeg kunne ikke logge på, men det er ordnet igen...
SORRY!! :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.