Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
03. november 2001 - 13:47 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

*.dir i Stage

Jeg har lavet en hovedmenu som en dir fil. Det fungere således, at når man meget naturligt aktivere en tekstknap fra menu, ja så henter den en *.dir fil ind i min stage, ind i et bestemt frame nr.

Er det muligt, at man kan bevare den indhentede *.dir fil synlig selvom man forlader det frame nr. den ligger i ?

Det gør jeg nemlig når jeg er mousewithin i min hovedmenu! 
Avatar billede zed_one Praktikant
03. november 2001 - 14:00 #1
jeg er komplet forvirret :)
Avatar billede lingoman Nybegynder
03. november 2001 - 14:12 #2
1.Er det en ekstern director fil du har i en sprite kan du blot have spriten i flere frames. Så er din movie synlig i disse frames.
2.Er det en *.dir der bliver åbnet som en MovieInAWindow er den synlig hvis MIAW er frontWindow.
3.Sidste mulighed er at du hopper til *.dir filen med en go to movie *.dir. Her bliver din tidligere hovedfilm altid erstatted af din *.dir

den nemmeste er metode 1, hvor du blot insætter en frameScript i *.dir spritens sidste frame

on exitFrame
go to the frame
end

mvh geo
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
03. november 2001 - 14:22 #3
Det kan jeg godt forstå!! :D For jeg er simpelthen så ringe til Director!!

Min film er todelt. Jeg har i et areal, hvor jeg har lagt en menu. Det \"øvrige areal\" er til indhold.
Ved mouseUp på en menuknap hentes en external dir film ind i det \"øvrige areal\". Filen ligges så i en bestemt frame.

Men sådan som jeg har lavet min menu kan jeg konstater at jeg forlader dette frame nr. bare jeg er mousewithin på en af mine menuknapper og så er min indhentede external dir. selvfølgelig ikke synlig mere.
Så er det jeg spørger... :)

Er det muligt at bevare filmen synlig selvom jeg forlader den frame den ligger i, indtil jeg benytter en mouseUp funktion på en menuknap som linker til en anden external .dir

Som det ser ud nu har jeg nemlig ikke mulighed for at strække den frame den externalfil ligger i ud til at fylde flere frames uden at den bliver synlig på forkerte tidspunkter.
Ps. Er først tilbage om et par timer
Avatar billede lingoman Nybegynder
03. november 2001 - 15:03 #4
Du må nok hellere sende mig filerne med kommentarer omkring hvilke menuknapper der loader hvilke filer.
geo@lingoman.dk
Dog kan man altid indsætte flere frames ved at højreklikke på en frame og vælge \'Insert frame\'
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
03. november 2001 - 15:42 #5
Jeg så først dit svar efter at jeg havde lavet en kommentar..
Jeg kan godt forstå meningen og mulighederne i punkt 1 og 2.

Punkt 1. kan jeg måske godt se som en mulighed. Jeg forestiller mig således, at de external film mine menuknapper linker til, kommer til at ligge i samme framinterval fx. fra frame 30 til 100. Det vil så være den film i det øverset lag som vil være synlig, selvom jeg er mousewithin på andre menuknapper og positionen skifter fra fx 35 til 70. Så hvis jeg med et script kan få filmene til at skifte lag indbyrdes, hvis jeg fx. kørte en mouseUp på en menuknap, er det afgjort en mulighed.
Jeg vil i den forbindelse lige spørge hvorledes det forholder sig med preload´en. Bliver alle film hentet ind samtidig eller hvad?

2. bliver nok ikke tilfældet..Jeg har aldrig arbejdet med miav og det er nok for stor en opgave for mig. Det er noget med en masse settings for disse windows osv. Det ved jeg ingen ting om.

3. Synes jeg lyder spændende om som en aktuell mulighed. Jeg har aldrig hørt om det script før, men det lyder meget potentielt! :D
Hvis det er i orden vil jeg sende dem til dig i morgen, måske først mandag. Mange tak for tilbuddet! ;I
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
03. november 2001 - 15:50 #6
Fik du point?
Avatar billede lingoman Nybegynder
03. november 2001 - 16:00 #7
Ja, det fik jeg. Normalt kan du vente med at acceptere indtil du har fået et brugbart svar. Men jeg skal nok kigge på filerne når du sender dem.
mvh geo
Avatar billede lingoman Nybegynder
03. november 2001 - 17:17 #8
MHT preloading er Director indrettet til at loade castmembers i den rækkefølge de forekommer i scoren. Via lingo kan man yderligere styre hvornår specifikke members skal loade.
Avatar billede lingoman Nybegynder
09. november 2001 - 23:45 #9
Jeg har modtaget dine filer og vil se nærmere på dem i denne weekend.
mvh geo
Avatar billede lingoman Nybegynder
10. november 2001 - 09:58 #10
Hej Esben,
Lad mig lige starte med at sige at min mail server er nede ( højst sansynligt indtil mandag) og jeg derfor forløbigt må nøjes med at skrive her.

Har jeg forstået opgaven rigtigt hvis jeg antager at du gerne vil have dine menu rollovers til at virke uafhængigt af den aktuelle frame, og kun hoppe hen til den nye frame ved museklik på et nyt menupunkt, således at den sidst valgte eksterne film som fremkommer bliver ved med at være synlig indtil klikket finder sted?

mvh geo
Avatar billede lingoman Nybegynder
10. november 2001 - 10:02 #11
PS. Håber at du ser mine indlæg her i løbet af dagen da jeg har bedre tid til at løse opgaven i weekenden.
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
11. november 2001 - 11:55 #12
Jeg kommer hej i aften og glæder mig til at se det...
Avatar billede lingoman Nybegynder
11. november 2001 - 12:11 #13
Esben kan du lige svare på mit indlæg fra 10/11 2001 09:58:01 inden du smutter ? Så kan jeg komme i gang :)
Avatar billede lingoman Nybegynder
11. november 2001 - 13:05 #14
Hvis mine antagelser fra 10/11 2001 09:58:01 er de rigtige er det nemmeste at importere din menu som en selvstændig .dir i din hovedfilm. Den kan så få lov til at hoppe løs til sine forskellige frames lige så tosset som den vil, og kun sende en kommando som erstatter en anden sprite member med en ny .dir ved museklik. På denne måde bliver din score også mere overskuelig samtidigt med at .dir spriten bliver ved med at være den samme indtil der klikkes på et nyt menupunkt.
Laver lige en demo som illusterer dette med dine filer og sender dem til dig.
mvh geo
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
13. november 2001 - 10:11 #15
Hej geo
Ja, som du måske kan forstå så har jeg overset dit sidste indlæg, og kan først nu kommentere det.

Ja det lyder til at du har forstået det rigtigt, men det er dog en ny tanke at jeg skal betragte min menu som en selvstændig importeret menu.dir.

Således som jeg har arbejdet indtil nu har jeg regnet med at min menu.dir var min hovedfilm, hvori indholdet blev hentet. Er det forkert?
Avatar billede lingoman Nybegynder
13. november 2001 - 12:24 #16
Det kan du også sagtens, og det er også den mest anvente metode. Dog består din hovedfilm hovedsagligt af din menu interaktivitet. Hvis du gerne vil kunne afvikle denne frit uden at påvirke de forskellige .dir du skal loade ind er det oplagt at menuen også er en selvstændig *.dir i din hovedfilm. Jeg tror at du vil se hvad jeg mener når jeg sender den redigerede udgave i morgen.(Har travlt med arbejde lige nu)
mvh geo
Avatar billede esbencoldingbroe Nybegynder
13. november 2001 - 15:43 #17
ok..: )
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester