Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
...henter en fil (bmp,wmf,emf,ico) fra hardisken. Indsæt en Tbutton og en Timage på din form. Dobbelt klik med musen på din Tbutton og skriv kommandoen i proceduren:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin image1.picture.loadfromfile(\'C:\\billed.bmp\'); end;
NB: Du erstatter selvfølig \'C:\\billed.bmp\' med en eksisterende bmp fil fra din harddisk...
Hvis du vil arbejde med jpg formater, skal du blot tilføj \"jpeg\" under uses (øverst i din pas-fil)... og henvis til en eksisterende jpg billed fra din harddisk. eks: \'C:\\billed.jpg\' ...
Hvis du vil have muligheden for at kunne vælge et billede fra din hardisk mens programmet køre (fagsprog kaldet: RunTime), så tilføj komponenten TOpenPictureDialog på din form, og udvid din Button1Click procedure med følgende:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin if openpicturedialog1.execute then image1.picture.loadfromfile(openpicturedialog1.filename); end;
...så enkelt og elegant kan det gøres :-)
NB: Husk stadigvæk at \"jpeg\" skal være tilføjet under uses for at hente jpg billeder.
tankred>> Det er meget pænt af dig, at du vil dele dine points med mig... men det er mere det at man har siddet og brugt energi på at hjælpe ham videre med hans problemer og så bliver man afviset - Respektløst. Er det surt eller hvad! :-) Han kommer på min BlackListe!!! *G*
ZeroHero
Synes godt om
Slettet bruger
15. november 2001 - 23:05#20
han kommer ikke på min men det er jo naturligt når han giver mig nogle point. men jeg kan godt forstå dig men du havde faktsik noget med som jeg ikke vidste det med jpeg uniten var nyt for mig men den burdé da være med som standard så.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.