Avatar billede padde Nybegynder
14. november 2001 - 11:46 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Hvor starter jeg?

Jeg har fået en gammel pentium 1, som jeg egentlig ikke har noget at bruge til - men det kunne måske være en god lejlighed til at få kigget lidt på Linux som styresytem - men som total newbie - hvor starter jeg? - er der en god bog, jeg burde købe - eller andre gode råd?
Avatar billede goz Nybegynder
14. november 2001 - 11:48 #1
kig på http://www.sslug.dk
Det er en god start og der er online bøger
Avatar billede dmcn Praktikant
14. november 2001 - 11:48 #2
Skaf Debian og læs http://www.linuxguide.dk/debian/ :)
Så er du godt kørende. Jeg starter selv på projektet indenfor den nærmeste fremtid, så vi kan jo støtte hinanden. :)
Avatar billede NanoQ Nybegynder
14. november 2001 - 11:48 #3
Køb en distribution med manual - de fåes ved de fleste softwarepushere til 2-400 kroner. Her får du al den info du behøver for at komme igang.

Jeg kan anbefale en Suse eller Caldera - de er ganske gode at starte på - Alternativt en Corel.

NanoQ
Avatar billede dmcn Praktikant
14. november 2001 - 11:49 #4
Og ellers er der altid #linux.dk på Quaknet @ IRC. Hjælpsomme folk i mængder, der altid er friske på lidt support. :)
Avatar billede dmcn Praktikant
14. november 2001 - 11:50 #5
Jaja... og det var så Quakenet! :)
Avatar billede padde Nybegynder
14. november 2001 - 11:50 #6
Jeg har corel liggende - så det ville være nærliggende at bruge den...
Avatar billede padde Nybegynder
14. november 2001 - 11:50 #7
medmindre der er en god grund til at lade være?
Avatar billede dmcn Praktikant
14. november 2001 - 11:52 #8
Vær dog opmærksom på, at P1 kan være for lidt til at køre X (grafisk UI) - så du kommer muligvis til at sidde og rode med en konsol.
Avatar billede padde Nybegynder
14. november 2001 - 12:35 #9
tak for svar :-) så vil jeg prøve at gå i gang....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB