19. november 2001 - 15:06Der er
1 kommentar og 1 løsning
parametre med i en initialize af class modul
Hej alle
Jeg har lavet et classmodule som jeg kalder kunde, som indeholder en række private variable og en række public parametre som peger på disse.
Jeg har lavet en metode der hedder skab_kunde som tager alle informationer om kunden med som parametre, men jeg ville helst kunne overføre disse ved initialize.
Jeg ville gerne kunne gøøre følgende :
set kunde1 = new kunde(Her kommer alle mine parametre)
og disse lægges så på initialice metoden i class modulet som følger :
Private Sub Class_Initialize(her ligger jeg parametrene)
Men det ser ikke ud til at virke... Kan det virkelig passe at dette ikke kan lade sig gøre???
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Har fundet ud af det ved at ligge de klasser jeg vil have skabt instanser af ind i en constructor class som indeholder metoder til at skabe sine under classes.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.