Avatar billede nixon Juniormester
20. november 2001 - 23:16 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

modtage ROOT´s mails

Jeg står med et lille problem. Jeg kunne godt tænke mig at modtage de mails der bliver skrevet til root\"fejl osv\", på min win9x maskine ..  Jeg troede så at jeg bare skrev i aliases filen at root -> MIG, men den gik ikke .. \"jeg modtager ihvert tilfælde ikke nogen mails\" .. så troede jeg at det var fordi at der ikke var oprettede en mail konto \"qmail\" til root, men da jeg prøvede at oprette brugeren \"root\" var denne allerede oprettede, hvilket altså betød at der heller ikke blev oprettet en Maildir til root ..  er det slet ikke muligt at sende mails videre fra mailserveren´s root til en win9x maskine ?

på forhånd tak.
Avatar billede trinity Nybegynder
20. november 2001 - 23:44 #1
qmail kører som den bruger den levere mail til, og da qmail er sikkert bygget kan det ikke køre som root (uid 0) derfor kan du istedet ligge en fil i /root der hedder .qmail eller .forward

du kan læse mere om det her:

http://www.lifewithqmail.org/lwq.html#dot-qmail-files
http://www.flounder.net/qmail/qmail-howto.html
http://www.lifewithqmail.org/lwq.html
Avatar billede nixon Juniormester
21. november 2001 - 01:21 #2
tak for hjælpen det ser ud til at virke :) ...
Avatar billede trinity Nybegynder
21. november 2001 - 21:55 #3
så lidt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester