Avatar billede maler Nybegynder
03. december 2001 - 21:59 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Indstilling af Multi-Link PPP

Jeg har en hjemmearbejdsplads der forbindes til firmaet via en DI-206 ISDN router. Den er sat op til static route, og jeg har aktiveret multi-link ppp både på min og server routeren. Alligevel er det mere sjældent end 2 torsdage på en uge, at den åbner begge kanaler. Serveren kører W2K og jeg kører Win ME. Hvorfor åbnes begge kanaler ikke?
Avatar billede tumben Novice
03. december 2001 - 23:46 #1
1)multilink PPP åbner KUN hvis der er brug for det
2)hvis du har pillet i de defaulte indstillinger mht til HVORNÅR den anden kanal skal åbne....så experimenter med disseindstillinger**
3) hvis du downloader en \"stor\" fil åbner den så ikke efter ca 10-20 sek.

**
belastning før åbning  70%
belastning før lukning 40%
står mit ISDN grej til

(ved ikke hvad en ISDN router er ....men det er vel ikke meget forskelligt fra et isdn modem)
Avatar billede maler Nybegynder
04. december 2001 - 00:10 #2
Den åbner ikke den anden kanal selvom jeg downloader en stor fil, og den er indstillet til altid at åbne begge kanaler.
Avatar billede tumben Novice
04. december 2001 - 09:41 #3
???? er så nok ikke til megen hjælp/tumben:-()
Avatar billede maler Nybegynder
16. december 2003 - 23:03 #4
spørgsmålet lukkes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester