Kommentar til karsen\'s metode: Det drejer sig kun om første metode :)
Og til anden metode gør du sådan her:
I CSS boksen siger du \"new style\" -->\"redefine HTML tag\" (tag=body) -->\"Define in\"=Gem enten i eksterne stylesheet, eller kun i dokumentet -->box-->margin--> \"0\" i alle 4
bo>>Hvis man skal skal følge den nyeste standard (som IE 6 mere eller mindre følger) må man ikke angive andet en onload og onunload i bodytagget, resten skal angives med css.
body { margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px}
-->pelkjaer Ok, ja så blev forvirringen da endnu større her *LOL*
Jeg lavede et design i ren tables og selvfølgelig lidt transperent .gif\'er så netscape også ville vise siden rigtigt.
Hele designet var lavet så det var 100% bredt, men når man brugte frem-tilbage knapperne på siderne i IE 6.X så fremkom denne 15 PX mellemrum i højre side. Gennem søgte M$ support og faldt endelig over en side hvor der stod at man skulle angive rightmargin og bottommargin for at sikre rigtig display af siderne *LOL*
Men hvis de nu foreskriver at det skal gøres med css så er det da ligeså godt da NS6 og Opera 6 er blevet rigtig gode til css.
Det skal lige siges at jeg havde dette problem da IE 6 var i beta udgave.
Okay - desværre er min forbindelse herhjemme for dårlig til at jeg har orket at downloade IE 6 (lidt ringe af mig..) så det med de 15 px er jeg aldrig stødt på :-))
Men har du lige prøvet stylesheetet i IE 6 da? Og eksisterer problemet stadig?
Ved du forresten hvordan man ændrer DW\'s \"kode\" - fx. når man navngiver et billede skriver DW name=\"\", men det er ikke korrekt efter nyeste standard (skal hedde id=\"\").
Læste engang at det skulle være ret nemt da DW er skrevet i html og js (i hvert fald denne del).
Har forresten updatet til 4.01 - men det ændrer det ikke.
Nej jeg har godt nok ikke prøvet at lave designet om til at bruge css da problemet forsvandt med de nye margin settings, og jeg senere igen så folk løse det på samme måde i forskellige forums og også fordi NS6 ikke var kommet dengang, og alt NS tidligere end 6.0 var/er utroligt dårlig til css (altså efter min mening ;-) )
Hmmmm den skal jeg lige tygge lidt på (den med id=\"\") Den må da kunne findes et eller andet sted.
vil ummiddelbart skyde på at det skulle ligge et eller andet sted i c:\\*programmappe*\\macromedia\\dreamweaver(Ultradev)4\\configuration
her plejer jeg at gå ind og rode lidt rundt.
Skal lige tænke lidt,og søge på mm.com, har læst noget om deres XML filer der styrer filmenuen i toppen, og deri burde man kunne finde *linket* til den rigtige fil.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.