Avatar billede lanstorp Nybegynder
07. december 2001 - 10:53 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Disable luk-knappen på en form

Hvordan deaktiver/disabler man en lukknap; krydset øverst til venstre på en form, så det ingen funktion har ?
Avatar billede borrisholt Novice
07. december 2001 - 10:54 #1
nu må du bestemme dig. Du kan vælge enten

1) At fjerne den helt.

2) disable den

3) Fjerne den funktionalitet.

Jens B
Avatar billede martinlind Nybegynder
07. december 2001 - 10:57 #2
Du kan bruge closequery eventen den har en Canclose eller du kan sætte formstylen til Dialog eller borderIcons - biSystemMenu := FALSE
Avatar billede lanstorp Nybegynder
07. december 2001 - 11:07 #3
Takker Martin. Min form bliver aktiveret fra et basicsprog igennem en dll. Det crasher med et brag når der lukkes på krydset. Derfor nedlægger jeg formen med funktionsklad fra mit basicmiljø istedet.
- God weekend.
Avatar billede martinlind Nybegynder
07. december 2001 - 11:11 #4
Tak i lige måde.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester