09. december 2001 - 11:56Der er
3 kommentarer og 1 løsning
konstruktører og read only attribut
Jeg har et problem i java, med at jeg skal have realiseret en read only attribut, og hvis der var nogen der vidste hvordan man gjorde det, så ville det være godt, og forklarer mig hvorfor man anvender konstruktører?
Konstrultøren er det du bygger din classe af, og bliver derfor kun brugt en gang. En read only attribut er en FINAL, der ikke kan ændres når den er initialiseret. QD
for at lave Read only attributter kan du keywordet \"final\" foran dine attributter
Konstruktører bruges til at initalisere dine objkter når du opretter dem. Laver du ikke selv en, vil java lave en default konstruktør til dine objekter.
I princippet kan du også nøjes med at initialisere den i constructoren, og så kun tilbyde en get-metoden. Attributten selv er jo privat.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.