Avatar billede admss Nybegynder
13. december 2001 - 11:15 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Intranet - Adgang til redigering for bestemte brugere

Hej!

Jeg har opbygget et intranet som fungerer udemærket. Nu har jeg lavet et nyhedssystem som skal opdateres af 3 forskellige brugere. Som administrator har jeg ikke problemer med at afvikle de forskellige sider og oprette/rette/slette poster i en access-database.

Jeg har prøvet lidt af hvert med hensyn til rettigheder, men der er stadig ingen adgang til at opdatere basen for de pågældende personer.

Hvor skal rettighederne sættes?
- IIS (Operators? Directory Security? Anonymous Access?
- Permissions/Auditing på selve mappen de skal have adgang til?
- ......


Hvis man f.eks. slår Anonymous Access til skal alle så taste en kode ind hver gang man skal på intranettet?

mvh/admss
Kan det
Avatar billede disky Nybegynder
13. december 2001 - 11:18 #1
lav en admin del, som kræver login.
Avatar billede jorn1 Nybegynder
14. december 2001 - 12:09 #2
hvad med at bruge et Access administrations program der er flere gode og gratis på nettet
du kan test og downlode fra www.jhradio-comm.dk/download
Hej
Avatar billede webcon Nybegynder
16. december 2001 - 13:43 #3
Det er også en fordel hvis di installerede din IIS på en Windows NT Server, så vil du kunne give dine enkelte bruger adgang til de sider som pgl. skal kunne redigere i. Det virker perfekt.

/webcon
Avatar billede admss Nybegynder
17. december 2001 - 08:30 #4
Hej!

>>webcon...

Desværre så går jeg i stå med hensyn til brugerrettighederne! Det går galt hvis jeg ikke slår rettighederne for \"Everyone\" til Fuld Kontrol! Der er et eller andet som jeg ikke helt forstår her, selvom jeg som administrator har fuld kontrol over alt på stedet så får jeg heller ikke adgang hvis jeg begynder at pille ved rettighederne til Everyone.

mvh/admss

Avatar billede admss Nybegynder
14. januar 2002 - 07:59 #5
Hello
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester